Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Submisja 2021 – wyniki

Submisja 2021 – wyniki

Podczas XXIX Submisji drewna cennego i tartacznego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sprzedano około 1.317 metrów sześciennych drewna, o wartości 4,0 mln zł

Na tegorocznej submisji, której rozstrzygnięcie miało miejsce 28 stycznia br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wystawione zostało drewno przez 19 nadleśnictw szczecińskiej dyrekcji oraz Zespół Składnic Lasów Państwowych w Stargardzie.

Poszczególne sztuki przeznaczone na submisję zostały wybrane (wysortowane), przez wykwalifikowane służby brakarskie szczecińskiej dyrekcji, spośród drewna pozyskiwanego
w ramach planowanych cięć. Surowiec dębowy, olchowy, jesionowy, bukowy oraz brzozowy – łącznie w ilości 1.381 m3 przygotowano do sprzedaży na czterech placach składowych:
w Nowinach Wielkich, Nowym Drezdenku, Ognicy i Rokicie.

Submisja w liczbach

Na zakup wystawionego do sprzedaży drewna wpłynęło
11 ofert, z  pięciu krajów tj. z Polski, Niemiec, Czech, Włoch
i Estonii. Sprzedano 1.317 m3, co stanowi 95,4 % ogólnej masy wystawianego drewna. Nabywcy nie znalazło 64 m3 surowca.

Najwyższą cenę osiągnął los drewna dębowego zakupiony przez firmę FRAM-POL z Polski – 1.562 €/m3  (7.107 zł/mᵌ ). Jest to najwyższa cena za 1 mᵌ surowca drzewnego w 29 letniej historii submisji organizowanych przez szczecińską RDLP.

Również uzyskana najwyższa cena surowca olchowego zakupionego przez firmę VIERRE TRANCIATI srl z Włoch – 679 €/mᵌ ( 3.089 zł/m3 ) jest rekordową w naszych dotychczasowych submisjach.

Uzyskana w tegorocznej submisji średnia cena surowca dębowego – 686 €/m3
( 3.121 zł/mᵌ ) jest w EUR czwartą, co do wysokości w 29-letniej historii tej formy sprzedaży
w RDLP w Szczecinie.

 

Tekst: Stanisław Bieniaś