Aktualności Aktualności

RDLP w Szczecinie - Submisja 2024 – wyniki

Podczas XXXII Submisji drewna cennego i tartacznego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie sprzedano około 1.184 metrów sześciennych drewna, o wartości 5,4 mln zł.

Na tegorocznej submisji, której rozstrzygnięcie miało miejsce 25 stycznia br. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wystawione zostało drewno przez 21 nadleśnictw szczecińskiej dyrekcji.

Surowiec dębowy, jesionowy i jaworowy – łącznie w ilości 1.190 m3 przygotowano do sprzedaży na dwóch placach składowych: w Nowym Drezdenku i Ognicy. Został on wybrany w lesie przez wykwalifikowane służby brakarskie szczecińskiej dyrekcji, na zaplanowanych do użytkowania pozycjach.

Na zakup wystawionego do sprzedaży drewna wpłynęło 13 ofert, z siedmiu krajów tj. z Polski, Niemiec, Czech, Rumunii, Austrii, Estonii i Portugalii. Sprzedano 1.184 m3, co stanowi 99,5 % ogólnej masy wystawianego drewna. Nabywcy nie znalazło 6 m3 surowca.

Najwyższą cenę osiągnął los drewna dębowego zakupiony przez firmę Mehling & Wiesmann Sägewerk-Holzgroßhandlung-Furnierwerk GmbH z Niemiec - 2.869 €/m3  (12.536,67 zł/mᵌ). Jest
to najwyższa cena za 1 mᵌ surowca drzewnego w 32 letniej historii submisji organizowanych przez szczecińską RDLP.

Uzyskana w tegorocznej submisji średnia cena surowca dębowego to 978 €/m3 (4.273,57 zł/mᵌ)


Submisja w liczbach:
Poziom uzyskanych cen średnich i maksymalnych  przedstawiono w tabeli:

Zestawienie średnich cen w Euro uzyskanych w latach 2012-2024 dla gatunków oferowanych na submisjach organizowanych przez RDLP w Szczecinie przedstawia poniższa tabela.