Aktualności Aktualności

Wyniki konkursu "Znajdź olbrzyma 2023"

Czubajka kania i siedzuń sosnowy to olbrzymy 2023 roku!

W tym roku pogoda sprzyjała grzybiarzom, którzy wybrali się na zbiory z początkiem września i pod koniec października. Duże okazy grzybów jeszcze teraz w listopadzie można spotkać podczas jesiennego spaceru po lesie.

Zwycięskim okazem w konkursie "Znajdź olbrzyma 2023", trwającym od 25 sierpnia do 31 października, w kategorii "największy grzyb jadalny nie blaszkowy" został siedzuń sosnowy, lub inaczej szmaciak gałęzisty zwany kozią brodą, zajmując pierwszą pozycję w rankingu zgłoszonych grzybów.  Tego smacznego grzyba spotkała Barbara Przygocka w okolicach Łabunia Wielkiego. I choć trudno było doszukiwać się typowego kapelusza i trzonu, ostatecznie zmierzony tylko obwód całego owocnika wyniósł aż 900 mm.

Drugim okazem, który zajął pierwsze miejsce w kategorii "największa kania" została czubajka kania znaleziona przez Martę Jaworską w lasach Łabunia Małego. Obwód kapelusza tego wielkiego egzemplarza wyniósł 840 mm, a jego trzon mierzył 350 mm.

Dziękujemy za wszystkie osobiste i elektroniczne zgłoszenia pięknych okazów. Z rankingu wynika, że największe grzyby można znaleźć nadal w okolicach Reska! Ciekawe czy w innych regionach rosną większe? Warto byłoby się o tym przekonać! Tym bardziej zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu - za rok, podczas wrześniowego i październikowego czasu grzybobrania.

 

Ranking "olbrzymów":