Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zbliża się już koniec wakacji

Zbliża się już koniec wakacji

Przed nami ostatni tydzień wakacji.Wprawdzie zostało jeszcze kilkadziesiąt dni, ale kalendarzowe lato niestety też dobiega już końca. Fenologiczne lato chyba właśnie się kończy. Wyjątkowe lato. Upalne i bardzo suche.

Susza dała się we znaki leśnym uprawom i spowodowała ogromne zagrożenie pożarowe w lasach. Wyschło większość leśnych bagienek i małych oczek wodnych. Tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób w ochronę przeciwpożarową, w naszym kraju nie doszło do ogromnej tragedii, związanej
z pożarami, jaka miała miejsce w Grecji oraz pożary nie wymknęły się spod kontroli, jak to miało miejsce w Szwecji. Nasze lasy, w których panuje sosna zwyczajna, są w okresie suszy bardzo łatwo zapalne.

Mamy jeden z najlepszych systemów wczesnego wykrywania pożarów i gaszenia ich
w zarodku. Na wieżach przeciwpożarowych lub przed ekranami z widokiem z kamer umieszczonych na wieżach, codziennie dyżurują obserwatorzy, a niebo nad lasami patrolują samoloty.

Pracownicy Służby Leśnej, poza zwykłą pracą, popołudniami pełnią dyżury i są zawsze gotowi do dojazdu w miejsce, gdzie dym pojawi się nad lasem.

W każdym nadleśnictwie dyżur pełni też kierowca lekkiego samochodu patrolowo-gaśniczego, który zwykle pierwszy jest na miejscu i do czasu przyjazdu straży pożarnej ogranicza rozprzestrzenianie się pożaru. Nasi strażacy ochotnicy i strażacy zawodowi to świetni profesjonaliści, którzy dzięki częstym ćwiczeniom błyskawicznie pojawiają się na miejscu zaprószenia ognia i dzięki ich sprawnej akcji gaśniczej pożary w naszych lasach zwykle obejmują względnie niewielką powierzchnię.

W przypadku większych pożarów w akcji uczestniczą samoloty gaśnicze. Trzeba to podkreślić, że bezpieczeństwo pożarowe kosztuje niemało. Te duże koszty ponoszą Lasy Państwowe oraz
w przypadku strażaków ochotników gminy, a strażaków zawodowych budżet państwa, ale koszty powstania ogromnych pożarów byłyby wielokrotnie większe.

Pamiętajmy o tym, gdy wypoczywamy w lesie.