Wydawca treści Wydawca treści

GOSPODARKA ŁOWIECKA

W zasięgu terytorialnym RDLP w Szczecinie na dzień 1 kwietnia 2022 r. jest 225 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 1 783 076  ha. Powierzchnia leśna obwodów wynosi 706 772 tj. 40%, wśród nich grunty leśne Skarbu Państwa zarządzane przez RDLP stanowią 660 629 ha.

Na potrzeby tworzenia wieloletnich łowieckich planów hodowlanych w oparciu o art. 8 Ustawy Prawo łowieckie z dniem 30 sierpnia 2022 r. dokonano podziału RDLP na
17 Łowieckich Rejonów Hodowlanych:

 

 

Na terenie RDLP w Szczecinie funkcjonuje 9 ośrodków hodowli zwierzyny Lasów Państwowych (ohz LP), obejmujących 12 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 122 544 ha, w tym powierzchni leśnej 85 264 ha.

Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład ohz LP RDLP w Szczecinie stanowi 6,8 % powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 12,1 % powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich.

Ohz LP znajdują się na terenach nadleśnictw: Barlinek, Bierzwnik, Chojna, Drawno, Głusko, Kliniska, Międzyrzecz, Rzepin, Trzciel.

 

Nadleśnictwa Chojna, Drawno, Kliniska, Rzepin i Trzciel posiadają kwatery myśliwskie, które są w stanie pomieścić grupy od 8 do 25 osób w pokojach 1, 2 lub trzyosobowych. Ich łączna pojemność to 89 miejsc, które poza głównym sezonem polowań mogą służyć, jako komfortowa baza hotelowa, miejsce weekendowych wyjazdów poza miejski zgiełk, baza przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych.

Zapraszamy również do skorzystania z możliwości zakupu dziczyzny, pochodzącej z zarządzanych obwodów łowieckich przez Nadleśnictwa Barlinek i Kliniska.

Wszystkie kwatery położone są w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można podziwiać piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach w/w nadleśnictw lub na stronie internetowej LP w zakładce „Leśny przewodnik turystyczny”.

 

Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której szacunkowe stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją przedstawiają się następująco:

  • Jelenie:   32 263 os.,    w tym w ohz LP    2 367 os.
  • Sarny:      73 315 os.,   w tym w ohz LP    4 347 os.
  • Daniele:     2 168 os.,   w tym w ohz LP       483 os.
  • Dziki:          5 156 os.,   w tym w ohz LP       273 os.

Ponadto na terenie RDLP występują: łosie, lisy, borsuki, jenoty, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki, dzikie gęsi, natomiast z największych ssaków objętych w Polsce ochroną gatunkową możemy spotkać żubry i wilki oraz rysie.

Pozyskanie głównych gatunków zwierzyny grubej w sezonie łowieckim 2023/2024 na terenie RDLP przedstawia się następująco:

  • Jelenie           - 10 919  os.,    w tym w OHZ LP  -     474 os.
  • Sarny             - 13 818  os.,    w tym w OHZ LP  -     459 os.
  • Dziki               - 16 841  os.,    w tym w OHZ LP  -     716 os.
  • Daniele          - 271 szt.,          w tym w OHZ LP  -      60 os.

Ponadto w ramach odstrzałów sanitarnych realizowanych w ramach walki z ASF odstrzelono łącznie we wszystkich obwodach łowieckich RDLP 8 821 szt. dzików,
z czego 275 szt. w ohz LP.

Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców ohz LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych ohz LP RDLP
w Szczecinie, prowadzonych przez nadleśnictwa:

 

W minionym sezonie łowieckim w ohz LP polowało 1281 myśliwych, z czego ponad 789 to myśliwi zagraniczni. Coraz liczniejszą grupę na polowaniach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych stanowią myśliwi krajowi.

Myśliwi polujący na terenie ohz LP RDLP w Szczecinie w sezonie łowieckim 2023/2024 pozyskali wiele trofeów medalowych jeleni byków - 19 srebrno medalowych i 56 brązowo medalowych.

RDLP od wielu lat ściśle współpracuje z władzami okręgowymi Polskiego Związku Łowieckiego. Obecnie niektórzy pracownicy Dyrekcji oraz nadleśnictw działają we władzach i komisjach problemowych Polskiego Związku Łowieckiego.

Na szczeblu nadleśnictw uzgadnia się z zarządami kół łowieckich, zadania niezbędne do wykonania z zakresu zagospodarowania łowisk, wzbogacania ich naturalnej bazy żerowej oraz ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny, jak również wspólnej ochrony łowisk przed nasilającym się kłusownictwem.

 

Zagospodarowanie łowieckie na terenie obwodów  RDLP w Szczecinie

Prawidłowo prowadzona gospodarka łowiecka wymaga przygotowania całej infrastruktury łowieckiej służącej zwiększaniu bazy pokarmowej, poprawie warunków bytowania zwierzyny, co ma duży wpływ na ograniczanie szkód wyrządzanych przez zwierzynę łowną w uprawach rolnych i w lesie.

Wg inwentaryzacji przeprowadzonej na dzień 10 marca 2024 r. stan urządzeń łowieckich na obszarze RDLP przedstawia się następująco:

  • 15 paśniki dla zwierzyny grubej,
  • 3 497 lizawek,
  • 2 591 ambon i zwyżek,
  • 451  ha poletek żerowych,
  • 132 pasów zaporowych o łącznej długości ok. 47 km,
  • 540 ha zagospodarowanych łąk śródleśnych i przyleśnych.

 

Współpraca z placówkami naukowymi

Nadleśnictwa posiadające ohz LP współpracują z placówkami naukowymi oraz różnymi organizacjami w zakresie badań dotyczących gospodarki łowieckiej. Przykładem tych działań jest m.in. realizacja badań prowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach dot. wstępowania zakaźnych i inwazyjnych czynników chorobotwórczych u wolno żyjących przeżuwaczy w ramach badań pobierano i przesyłano próbki materiału genetycznego. Na terenie ohz LP Nadleśnictwa Trzciel kontynuowane są badania w ramach pracy doktorskiej pt. ''Uwarunkowania środowiskowe kształtujące populację borsuka (Meles Meles) w lasach gospodarczych zachodniej Polski'', obecnie w/w badania rozszerzono o badania nad potencjalną ekspansją populacji szopa pracza (Procyon lotor) i jenota (Nyctereutes Procyonoides). Na terenie ohz LP w obrębie puszczy drawskiej realizowany jest projekt dot. reintrodukcji rysia pn. „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”. przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu. Na tym samym terenie od lat prowadzona jest restytucja żubrów żyjących na wolności w województwie zachodniopomorskim, projekt realizowany przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze. Ponadto realizowane są badania dynamiki populacji wilka i jego wpływ na populację kopytnych oraz  wpływ gatunków inwazyjnych na zwierzynę drobną we współpracy z Drawieńskim Parkiem Narodowym oraz RDOŚ w Szczecinie.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem!

Dzieląc się krwią, dzielisz się życiem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas ubierania choinki. Honorowi Dawcy Krwi mogą taką choinkę otrzymać od Lasów Państwowych. Wszystkim, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki w jednym z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa leśnicy podziękują, wręczając świąteczne drzewko.

Już drugi raz Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Podczas ubiegłorocznej edycji przekazaliśmy
5 tysięcy świątecznych drzewek Honorowym Dawcom Krwi. Na tych, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki znów będą czekały naturalne drzewka. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja odbędzie się w blisko 80 punktach w całej Polsce: w siedzibach wszystkich Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w kilku innych lokalizacjach. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie akcja będzie przeprowadzona w dwóch lokalizacjach:
-> w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) przy al. Wojska Polskiego 80/82 w Szczecinie;
-> w Terenowym Oddziale przy ul. Niechorskiej 27 w Gryficach

– Czas świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. W rodzinnym gronie usiądziemy przy choince i podzielimy się opłatkiem. Ale nim to nastąpi możemy podzielić się czymś absolutnie bezcennym – swoją krwią. To najcenniejszy dar, jaki jesteśmy w stanie podarować drugiemu człowiekowi – powiedział Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Krew jest wyjątkowym darem, którego nie można kupić ani wyprodukować. Potrzebna jest każdego dnia – codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, jak również
w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym. Krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym – dlatego tak ważne jest, by zdrowe, pełnoletnie osoby dołączyły do grona Honorowych Dawców Krwi i niosły pomoc pacjentom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Pamiętajmy, że krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

– Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Dzięki krwi ofiarowanej przez wyjątkowych ludzi – Honorowych Dawców Krwi, możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którym krew jest potrzebna do życia. Cieszę się, że Lasy Państwowe kolejny raz wspierają i promują honorowe krwiodawstwo. Świadczy to o wysokiej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka – podkreśliła Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

 

***

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki
• wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
• waga co najmniej 50 kilogramów,
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.

W dniu oddania krwi
• trzeba być wyspanym i wypoczętym,
• trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji),
• należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek,
• wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem),
• ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
• mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Czego możemy się spodziewać
Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok 40-60 minut. Pamiętajmy, że w ciągu roku kobiety mogą oddać krew nie więcej niż 4 razy, a mężczyźni nie więcej niż 6 razy.
Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.
Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.

***

Skąd się biorą choinki?
Bożonarodzeniowe drzewka, dostępne u leśników, pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Lasy Państwowe nie wycinają choinek na uprawach leśnych albo w podszytach. Plantacje choinkowe zakłada się tam, gdzie „zwykły” las nie może rosnąć, np. pod liniami energetycznymi. W wielu nadleśnictwach jest możliwość samodzielnego wyboru drzewka,
a nawet można je sobie samemu wyciąć. Dzięki temu, że choinki są wycinane „na bieżąco”, ograniczamy do minimum liczbę niewykorzystanych drzewek.

Święta, święta i po świętach, a co z choinką?
Po świętach mamy kilka możliwości co zrobić z drzewkiem. Firmy zajmujące się odbiorem odpadów mają zazwyczaj wyznaczone dni, kiedy odbierają choinki – wystarczy takie drzewko zostawić przy śmietniku. Możemy także oddać drzewko w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych jako odpad biodegradowalny. Igły i cienkie gałązki możemy wykorzystać także w naszym ogrodzie, wysypując je na rabaty i grządki. Pamiętajmy tylko
o tym, by drzewko było pozbawione wszystkich ozdób.