Asset Publisher
Ochrona Przeciwpożarowa
Lasy znajdujące się w zasięgu terytorialnym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zaliczone są do jednych z najbardziej zagrożonych pod względem pożarowym.
Spośród 35 nadleśnictw wchodzących w skład RDLP, 9 jednostek zaliczonych jest do I kategorii, 18 do II kategorii oraz 8 nadleśnictwa do III kategorii zagrożenia. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu pożarów są w szczególności długotrwałe okresy suszy, silne wiatry, a głównym sprawcą jest człowiek.
Mapa nadleśnictw z podziałem na kategorie zagrożenia pożarowego lasu znajduje się pod poniższym linkiem:
Mapa kategorii zagrożenia pożarowego lasu
Na terenie RDLP w Szczecinie w 2020 roku powstało 329 pożarów lasu na powierzchni 32,65 ha, w tym 2 pożarów (o łącznej powierzchni 0,76 ha), które miał miejsce na terenie Nadleśnictwa Sulęcin, na obszarze poligonu wojskowego.
Opis wykresu: Wykres przedstawia liczbę oraz powierzchnia pożarów w lasach w latach 1992 - 2020.
Ubiegły rok, podobnie jak lata poprzednie, charakteryzował się ponad przeciętnymi warunkami atmosferycznymi, wysokie temperatury (powyżej 30 °C) występujące od czerwca do września oraz długotrwałe okresy bez opadów deszczu spowodowały, że niemal przez cały okres Akcji Bezpośredniej występował wysoki stopień zagrożenia pożarowego w lasach.
Najwięcej pożarów lasu w 2020 roku miało miejsce na terenie Nadleśnictw: Kliniska (52 pożary o łącznej powierzchni 1,94 ha); Karwin (41 pożarów o łącznej powierzchni 3,90 ha); Międzyzdroje (26 pożarów o powierzchni 3,39 ha) oraz Dębno (21 pożarów o powierzchni 2,78 ha). Pożary nie wystąpiły w Nadleśnictwach: Głusko, Myślibórz, Choszczno, Strzelce Krajeńskie.
Od 1992 roku, na terenie RDLP w Szczecinie miało miejsce 11 25 pożarów lasu, łącznie spaleniu uległo 4081,76 ha obszarów leśnych. W tym okresie przeciętnie, wybuchało 388 pożarów lasu w roku, a zniszczeniu ulegały rok rocznie obszary leśne o powierzchnia bliskiej 141 ha, średnia powierzchnia jednego pożaru lasu wyniosła 0,36 ha.
Poniższe wykresy obrazują liczbę oraz powierzchnię pożarów lasu w 2020 roku w poszczególnych nadleśnictwach oraz województwach.
Opis wykresu: Wykres przedstawia liczbę pożarów w 2020 roku (sztuki) według nadleśnictw.
Opis wykresu: Wykres przedstawia powierzchnię pożarów lasów w 2020 roku w hektarach, według nadleśnictw.
Opis wykresu: Wykres przedstawia ilość i powierzchnię pożarów lasów występujących w 2020 roku według wojewódz, na których znajduje się RDLP w Szczecinie.
Przeciętna powierzchnia jednego pożaru:
Przeciętna powierzchnia jednego pożaru od wielu lat systematycznie spada, zwłaszcza od 1993 roku, a w ostatnim okresie utrzymuje się na niskim poziomie,
co wynika m.in. z podejmowanych działań inwestycyjnych w zakresie doskonalenia organizacji ochrony przeciwpożarowej a przede wszystkim dzięki ciężkiej i ofiarnej pracy Leśników, Zawodowych Strażaków i Strażaków Ochotników, jak również dzięki doskonałej współpracy pomiędzy tymi służbami.
Opis wykresu: Wykres przedstawia przeciętną powierzchnię pożaru lasu od 1992 do 2020 roku.
Ze względu na niewielką liczbę opadów oraz dużą liczbę upalnych dni
(bez opadów atmosferycznych), cały okres akcji bezpośredniej w ochronie przeciwpożarowej lasu w 2020 rok, charakteryzował się wysokim zagrożeniem pożarowym dla lasu niż lata ubiegłe. Najwięcej pożarów miało miejsce w kwietniu oraz sierpniu.
Przyczyny pożarów lasu:
Najczęstszymi przyczynami pożarów lasu w 2020 roku były:
- podpalenia – 29,05 %;
- nieznana – 47,71 %;
- zdarzenia losowe, wypadki – 7,34 %;
- naturalne, wyładowania atmosferyczne – 0,92 %;
- zaniedbania – 14,68 %;
- powtórny zapłon – 0,31 %.
Wykrywanie pożarów lasu:
W 2020 roku duże znaczenie miał udział osób postronnych wypoczywających w lesie, jak i podróżujących przez obszary leśne – 47 % wszystkich pożarów.
Największe znaczenie mają pożary wykryte przez sprawnie działający system monitoringu obszarów leśnych – 45 % wszystkich pożarów.
Opis wykres: Wykres przedstawia wykrywanie pożarów lasu w 2020 roku - ilość.
Organizacja ochrony przeciwpożarowej:
Organizacja ochrony przeciwpożarowej na terenie RDLP w Szczecinie oparta jest na systemie szybkiego wykrywania i alarmowania o pożarze oraz skutecznej akcji gaśniczej.
Powyższy cel jest realizowany przy pomocy:
Sieci obserwacyjno-alarmowej
Obszar RDLP w Szczecinie monitorowany jest przez system 43 kamer telewizji użytkowej HD umocowanych na 32 - 60 m masztach oraz 13 dostrzegalni przeciwpożarowych. Łączność prowadzona jest przy użyciu 90 radiotelefonów stacjonarnych łączności bezprzewodowej, 513 stacji ruchomych, 328 telefonów stacjonarnych oraz 1444 telefonów komórkowych. W 2020 roku zakupiono i wymieniono 3 nowoczesne kamery TV.
Taboru samochodowego
Nadleśnictwa RDLP w Szczecinie dysponują dwoma średnimi samochodami gaśniczymi, w tym jeden zakupiony w 2011 roku dla Nadleśnictwa Rzepin.
Ponadto na wyposażeniu baz sprzętu przeciwpożarowego wszystkich nadleśnictw znajduje się 35 samochodów patrolowo-gaśniczych, w tym
14 samochodów Ford Ranger z wysokociśnieniowym modułem gaśniczym, zakupionych w roku 2018 roku w ramach projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" współfinansowanego ze środków POIiŚ; 2 w 2011 roku (Toyota Hilux) przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 1 w 2014 roku z dofinansowaniem ze środków RPO woj. Zachodniopomorskiego.
W 2020 roku zakupiono i wymieniono jeden samochód patrolowo-gaśniczy.
Sieci Automatycznych Meteorologicznych Punktów Pomiarowych
Na terenie RDLP w Szczecinie funkcjonuje 16 automatycznych stacji meteorologicznych mierzących takie parametry jak:
- wilgotność powietrza na wysokości 5 cm, 50 cm i 2 m (%),
- temperaturę powietrza i gleby (°C),
- ilość opadu atmosferycznego (mm),
- kierunek i siłę wiatru (m/s),
- ciśnienie atmosferyczne (hPa),
- wartość promieniowania słonecznego (W/m2).
Dzięki rozbudowanej sieci automatycznych stacji meteorologicznych możliwe jest bieżące monitorowanie zagrożenia pożarowego lasu.
Prognoza zagrożenia pożarowego jest opracowywana codziennie w okresie od 1 marca do 30 września. Pełna informacja o zagrożeniu pożarowym RDLP jest dostępna o godzinie 10:00
i 14:00 na stronie internetowej (tutaj).
Głównymi przyczynami powstawania pożarów lasu, są nieostrożność osób korzystających
z uroków lasu oraz celowe podpalenia.
PAMIĘTAJMY
o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas pobytu w lesie, o niepaleniu papierosów oraz
o zakazie rozpalania ognisk i grillowania w lesie. Jedna iskra z niedopałka papierosa, wyrzucona
z pędzącego samochodu może spowodować pożar lasu na ogromną skalę.
W obliczu zagrożenia lasów, leśnicy RDLP w Szczecinie
APELUJĄ
do osób szukających wytchnienia w leśnej głuszy o zachowanie maksymalnej ostrożności podczas pobytu na terenach leśnych a w razie zauważenia pożaru lasu o natychmiastowe powiadomienie Straży Pożarnej lub Służby Leśnej.
TELEFON ALARMOWY - Straż Pożarna 998 lub 112
Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.
REGIONALNY PUNKT
ALARMOWO-DYSPOZYCYJNY w SZCZECINIE
Tel. 91 432 87 68
Kom. 698 768 398
e-mail: pad.biuro@szczecin.lasy.gov.pl
Opracował: Maciej Lipka
Zdjęcie: PGL LP