Asset Publisher Asset Publisher

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK)

Głusko – to kolejne szczecińskie nadleśnictwo z certyfikatem dla ZPK. Certyfikat (złoty) został wręczony 23 października br.

Już cztery nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie mają na swoim terenie wyznaczony Zielony Punkt Kontrolny (ZPK). Są to  nadleśnictwa: Gryfino, Kliniska, Sulęcin i Głusko. W tym ostatnim prace nad utworzeniem ZPK rozpoczęły się w 2019 roku, od opracowania mapy tras oraz wykonania i zamontowania w terenie słupków kontrolnych z niezbędnym wyposażeniem: tabliczkami z logo Lasów Państwowych oraz emblematy biegów na orientację z numerami punktów kontrolnych, metalowymi perforatorami (kasownikami) do potwierdzania obecności na danym punkcie. Łącznie wyznaczono i oznakowano w terenie 30 punktów kontrolnych, ponumerowanych od 31 do 60. W 2020 roku wykonana została duża mapa z naniesionymi punktami kontrolnymi oraz opracowany został regulamin. Tablica (mapa) zamontowana została na miejscu postojów pojazdów ,,Sówka” w Leśnictwie Jaźwiny. Miejsce to stanowi początek każdej z 4 przygotowanych tras, o różnym stopniu trudności.


,,Orientering” to doskonały pomysł na wypoczynek w lesie. Zabawa polega na odnalezieniu w lesie punktów kontrolnych i potwierdzenie obecności przy nich. Można w tym celu iść, truchtać lub biegać. Swoich sil można próbować w ciągu dnia, jak też i w nocy, przy różnych warunkach pogodowych (za wyjątkiem: wichur, ulewnych deszczy, burz i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych). Należy pamiętać o tym, że punkty znajdują się w lesie, więc zawsze należy dostosować ubiór do panujących warunków terenowych, posiadać przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią na wypadek zagubienia czy kontuzji.


Więcej o Zielonych Punktach Kontrolnych w innej części Polski można znaleźć pod
adresem:
www.zielonypunktkontrolny.pl.


Zapraszamy do korzystania z tej formy wypoczynku.