Asset Publisher Asset Publisher

Współpraca szczecińskich leśników i policjantów

Sekcja Konna Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zakupiła konie dzięki wsparciu Lasów Państwowych

W dniach 7-8 października 2021 roku na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przy ul. Junackiej 25 w Szczecinie, komisja pod przewodnictwem nadkom. Izabeli Dobrowolskiej eksperta Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, przeprowadziła test sprawności użytkowej koni służbowych z Sekcji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wśród koni zdających egzamin były Golden Dream, Kontusz i Ales, które zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Lasów Państwowych. Golden Dream i Kontusz uzyskały atest drugiego stopnia, który zezwala na udział tych koni m.in w zabezpieczeniu imprezy masowej o podwyższonym ryzyku. Dla konia Ales był to pierwszy egzamin i koń uzyskał atest pierwszego stopnia, dzięki któremu już w dniu 11 października 2021 roku Ales wyruszył w swój pierwszy patrol. Podczas egzaminu oceniana jest współpraca jeźdźca z koniem oraz odwaga konia. Z natury są to zwierzęta ucieczki, ale konie policyjne ufają swoim jeźdźcom na tyle, że idą do przodu, gdy ich instynkt mówi im "uciekaj". Aby ta więź pozostała trwała, szkolenie nie kończy się z chwilą zdania egzaminu, a trwać będzie zawsze - każda służba to szkolenie, ponieważ codziennie na swojej drodze patrol konny napotyka sytuacje, które pozwalają nabyć nowe doświadczenia lub utrwalić już posiadane umiejętności.

Patrole konne wspierają Straż Leśną Lasów Państwowych m.in. biorąc udział corocznie w akcjach "Quad" lub "Choinka" oraz na co dzień, pełniąc służbę patrolową na terenach leśnych, ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętego szkodnictwa leśnego. Konie bywają niezastąpione w przemieszczaniu się w terenie leśnym, co staje się szczególnie przydatne podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych. Swoją obecnością w lesie patrole konne nie niepokoją ich codziennych mieszkańców, a zaskoczeni są jedynie łamiący prawo. 

 

Tekst i zdjęcia: Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie