Asset Publisher Asset Publisher

Święto Lasu w Nadleśnictwie Międzychód

W piątek 28 kwietnia na terenie leśnictwa Mokrzec odsłonięty został pomnik z wmurowanym kamieniem sprzed 90 lat, upamiętniającym pierwsze Święto Lasu, które odbyło się w samym sercu Puszczy Noteckiej 29 kwietnia 1933 roku.

Uroczystości organizowane przez Nadleśnictwo Międzychód rozpoczęły się w Centrum Spotkań Biznesu i Rekreacji w Mierzynie. To właśnie tam nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód Sylwester Morawiak powitał gości, a także zaprosił do wysłuchania trzech referatów. Jeden z nich wygłosił leśniczy międzychodzkiego Nadleśnictwa Marek Nowak. Opowiadał na temat historii Święta Lasu w Polsce i w naszym regionie. Był także referat na temat międzyrzecza Warty i Noteci, czyli o tym, jak ukształtował się teren obecnej Puszczy Noteckiej. Ostatnia prezentacja była autorstwa zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Międzychód – Lecha Jankowiaka, który z kolei opowiadał o odnowieniach i pielęgnacji drzewostanów Puszczy Noteckiej i wyzwaniach dla gospodarki leśnej.

Święto Lasu – odsłonięcie nowego pomnika w leśnictwie Mokrzec

Dalsza część uroczystości miała miejsce w leśnictwie Mokrzec, w samym sercu Puszczy Noteckiej, gdzie jeszcze 80 lat temu znajdowała się największa puszczańska wieś o nazwie Radusz.

To miejsce symboliczne dla Święta Lasu. Dlaczego? Otóż 29 kwietnia 1933 roku międzychodzcy leśnicy odsłonili tam kamień właśnie z okazji Święta Lasu. To święto zbiegło się wówczas z zakończeniem sadzenia drzew po gradacji strzygoni choinówki, która zniszczyła około 75 proc. powierzchni Puszczy Noteckiej.

- Wiedza o lasach na początkach II Rzeczypospolitej była słaba. Stąd wzięła się idea Święta Lasu. Ustalono, że święto będzie się odbywało pod koniec kwietnia, co roku, w całym kraju. Chciano przez to pokazać, jak ważne jest zalesianie naszego kraju. U nas zbiegło się to z gradacją strzygoni choinówki i wysiłkiem wielu ludzi, który doprowadził do odbudowy Puszczy Noteckiej – zwracał uwagę międzychodzki nadleśniczy Sylwester Morawiak.

To, jak dziś wygląda Puszcza Notecka, to zasługa wielu pokoleń między innymi właśnie międzychodzkich leśników. Tradycja Święta Lasu była przez nich pielęgnowana do II wojny światowej. Po wojnie były próby powrotu do niej, ale ostatecznie to się nie powiodło.

W leśnych gęstwinach dziesiątki lat przetrwał jednak częściowo zakopany w ziemi kamień i czerwone dęby, które na tę okoliczność posadzili obok kamienia Święta Lasu uczniowie ówczesnej szkoły w Kaplinie. Przetrwała także pamięć, którą z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie międzychodzcy leśnicy.

To właśnie Nadleśnictwo Międzychód podjęło w tym roku inicjatywę wybudowania pomnika i powrotu do idei Święta Lasu w Puszczy Noteckiej. Nowym pomnikiem stała się bryła, w którą wmurowano kamień z 1933 roku. Pomysłodawcą tego działania był nadleśniczy Sylwester Morawiak. Projekt pomnika wykonał międzychodzki artysta plastyk Zbigniew Jakubowski, a wykonawcą dzieła stał się Rafał Skwarski, mieszkaniec Piłki. Pomnik został poświęcony przez proboszcza ks. Tomasza Górnego z parafii Męczeństwa Świętego Jana Chrzciciela w Międzychodzie. W kapsule czasu natomiast, która umieszczona została pod pomnikiem, znalazł się akt erekcyjny, ale także zdjęcia, wycinki z gazet, monety i lista gości uroczystości.

- Batalia o odbudowę Puszczy Noteckiej 100 lat temu był przejaw patriotyzmu tamtych pokoleń. Dzięki ich postawie mamy dzisiaj takie lasy, jakie mamy. Krąży stereotyp, że wycinamy lasy na potęgę. To nie jest prawda. W szczecińskiej dyrekcji przybyło 15 tys. ha lasów w ostatnich latach. Nie udaje się to nigdzie w Europie i na świecie. Bo to polscy leśnicy wiedzą najlepiej, jak dbać o polskie lasy, a nie nikt inny – podkreślał Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, który wespół z nadleśniczym Sylwestrem Morawiakiem, odsłonili nowy pomnik.

Święto Lasu i „Przyjaciel Szczecińskich Leśników”

Święto stało się też okazją do wręczenia statuetek „Przyjaciel Szczecińskich Leśników”, które wręczył dyrektor Andrzej Szelążek. To najwyższe wyróżnienie regionalne dla osób, które pomagają leśnikom, a nie są pracownikami Lasów Państwowych.

Statuetki wręczone zostały:
- dr hab. Władysławowi Kusiakowi,
- dr Krzysztofowi Grzegorczykowi,
- Andrzejowi Wilkońskiemu.

Z gratulacjami leśnikom pospieszyli samorządowcy. Składali je starosta międzychodzki Rafał Litke, burmistrz gminy Międzychód Krzysztof Wolny oraz burmistrz gminy Skwierzyna Lesław Hołownia.

Święto Lasu – posadzili lipy

Tak, jak 90 lat temu przy pierwszym Święcie Lasu w ówczesnym Raduszu, dzieci z Kaplina posadziły czerwone dęby przy kamieniu, tak teraz obok nowego pomnika posadzono cztery lipy.

Całej uroczystości towarzyszył Zespół Trębaczy Myśliwskich „Gorzowska Knieja”.

Święto Lasu – aleja lipowa „Las Pamięci Jana Pawła II”

Przy tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzychodzie z dyrektorem dr Bartoszem Cemborowskim na czele, a także uczestnicy kolejnego już rajdu rowerowo - pieszego "Śladami Radusza", którzy także dotarli na uroczystość odsłonięcia pomnika, posadzili wraz z leśnikami aleję lipową pod nazwą "Las Pamięci Jana Pawła II". Lipy sadzili także dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód Sylwester Morawiak.
Źródło: miedzychod.naszemiasto.pl (Tekst , zdjęcia Krzysztof Sobkowski), zdjęcia B. Kokoszanek .