Asset Publisher Asset Publisher

Nadl. Międzychód sadzi lipy dla pszczół

Leśnicy z Nadleśnictwa Międzychód i pszczelarze z Koła Pszczelarzy w Międzychodzie posadzili lipy dla pszczół w ramach ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „Pszczoły wracają do lasu”.

Dzięki takim działaniom puszczańskie lasy wzbogaciły się o kolejne miejsca, gdzie  pszczoła miodna, będzie miała w przyszłości swoje lipowe królestwo.

Nadleśnictwo Międzychód przekazało pszczelarzom 50 sztuk drzewek miododajnych,  które posadzono w celu ochrony bioróżnorodności oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.

Koło Pszczelarzy w Międzychodzie powstało w 1930r., zrzesza 58 pszczelarzy z kilku powiatów (przede wszystkim międzychodzkiego i międzyrzeckiego), posiada 2261 rodzin pszczelich. Dominującym typem użytkowanego ula jest najbardziej popularny w Polsce ul wielkopolski. Koło działa w ramach przynależności do Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Gorzowie Wielkopolskim.

Ponad 90 % zapyleń dokonywanych przez owady zawdzięczamy pszczołom, dlatego Lasy Państwowe od lat otaczają szczególną troską owady zapylające w ekosystemach leśnych:
Co robimy:
- budujemy hotele dla zapylaczy, a także nieodpłatnie udostępniamy lasy pszczelarzom, gdzie mogą ustawić pasieki,
- wieszamy kłody bartne, by stworzyć nowe miejsca dla życia pszczół, wykorzystując przy tym metody naturalnego bartnictwa,
- zakładamy łąki kwietne,
- sadzimy gatunki drzew i krzewów, które zapewniają owadom pożytek.