Asset Publisher Asset Publisher

Puszcza Notecka pod okiem kamer

Puszcza Notecka pod okiem kamer, czyli… system wczesnego ostrzegania przed pożarami już działa.

W Nadleśnictwie Międzychód od kilku tygodni działa już zintegrowany system wykrywania pożarów pod nazwą "Projekt Puszcza". Na razie to trzy kamery – jedna przy siedzibie Nadleśnictwa Międzychód, jedna w Krobielewku i jedna przy siedzibie Nadleśnictwa Skwierzyna. Docelowo w systemie kamer będzie więcej i całość będzie współpracować z systemem operacyjnym Państwowej Straży Pożarnej.

Puszcza Notecka to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie. Z tak ogromnym obszarem lasów wiąże się także niebezpieczeństwo pożarowe. Zagrożenie pożarowe lasów w Polsce należy do najwyższych w Europie, sprzyjają temu postępujące zmiany klimatyczne, wysokie temperatury i długotrwałe susze. Większe i mniejsze pożary wybuchają w lasach dość często. Z tych największych wystarczy wspomnieć choćby pożar, który wybuchł przy trasie kolejowej Miały – Drawski Młyn w sierpniu 1992 roku i pochłonął prawie 6 tys. hektarów lasu. Ogień dotarł wtedy niemal pod same Wronki…
 

Zabezpieczenie przeciwpożarowe Puszczy Noteckiej

Nic więc dziwnego, że leśnicy co roku czynią starania, by chronić lasy. Powstawały wieże obserwacyjne, zbiorniki wodne, a także sieć utwardzonych dróg umożliwiająca szybki dojazd nawet w trudnym terenie. Ciągle unowocześniana jest także flota jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej w rejonie Puszczy Noteckiej.

 

W tym roku w Nadleśnictwie Międzychód został już uruchomiony specjalny punkt alarmowo-dyspozycyjny związany ze zintegrowanym systemem wykrywania pożarów. Na chwilę obecną to stanowisko, gdzie na bieżąco można obserwować Puszczę Notecką z trzech kamer wysokiej jakości. Jedna zamontowana została na wieży przy Nadleśnictwie Międzychód, jedna także na wieży obserwacyjnej w Krobielewku i kolejna przy Nadleśnictwie Skwierzyna.

Obrazy z kamer przekazywane są do punktu obserwacyjnego droga radiową. Podobne rozwiązania działają już z powodzeniem w wielu miejscach na terenie kraju. Wkrótce do systemu przyłączone zostaną kolejne kamery – z terenu Nadleśnictwa Karwin i Nadleśnictwa Sieraków. W zakresie ostrzegania przed pożarami system będzie współpracował z systemem operacyjnym Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło:miedzychod.naszemiasto.pl (Tekst, zdjęcia – Krzysztof Sobkowski).