Asset Publisher Asset Publisher

Kolejna przygoda z niezwykłymi drzewami owocowymi

Już 28 maja 2022 r. (sobota) posadzimy wspólnie z Państwem kolejny sad, w którym znajdą się drzewa owocowe starych odmian.

Tym razem stawiamy na rozmaitość gatunków i odmian – z założeniem kontynuacji koncepcji zakładania sadów z drzew...o niezwykłej historii. Drzew owocowych starych odmian, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans i powrót do ogrodów. Podobnie jak sad jabłoniowy, który założyliśmy w czerwcu ubiegłego roku przy szlaku rowerowym Blue Velo również i ten służyć będzie wszystkim, którzy będą mieli ochotę korzystać z jego pożytków. Jeśli zechcecie Państwo wesprzeć nas w późniejszej, wspólnej opiece i doglądaniu posadzonych drzew będzie to również pierwszy społeczny sad miejski, który założymy. We wspólnej (otwartej dla każdego) przestrzeni będzie można odpocząć, poznać się wzajemnie, wymienić doświadczenia związane z ogrodnictwem, obserwować wzrost drzewek i razem korzystać ze smacznych owoców opieki nad nimi. Nowa „owocowa oaza” powstanie na gruntach Nadleśnictwa Gryfino, położonych w zasięgu szczecińskiego osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce.

Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniu:

28 maja 2022 r. (sobota) spotykamy się o godz. 12.00 na osiedlu Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce w sąsiedztwie bramy Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Leszczyniec” (ul. Senna przy wjeździe na ulicę Nad Strumieniem). W nowym sadzie posadzimy wspólnie 70 unikatowych drzew owocowych starych odmian. Zakończenie spotkania/warsztatów około godziny 15.00.

Zasady zgłoszeń – na Państwa zgłoszenia udziału w wydarzeniu czekamy do 26 maja b.r. (czwartek) – lub do wyczerpania miejsc pod numerem telefonu 91 416 20 71 (sekretariat Nadleśnictwa Gryfino czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00).

MAPA Z LOKALIZACJĄ MIEJSCA SPOTKANIA:

Osoby uczestniczące w spotkaniu otrzymają niezwykłą pamiątkę w postaci drzewka oraz podręcznego atlasu dawnych odmian owocowych. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i dorosłych, których tematyka dotyczyć będzie uprawy roślin, florystyki, ogrodów i sadów. Warsztaty poprowadzą członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem z Gminy Dobra – osoby z niezwykłymi pomysłami i miłośnicy ogrodów.

Wspólne sadzenie sadu będzie również okazją do spotkania z ekspertami w zakresie starych odmian drzew owocowych. Opowiedzą oni o swej pasji, doradzą i odpowiedzą na Państwa pytania z zakresu uprawy. Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję oddać się degustacji świeżo tłoczonych soków owocowych i potraw inspirowanych lasem.

Dziękujemy Zarządowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Leszczyniec” oraz Radzie Osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce za pomoc w organizacji spotkania.

Partnerzy wydarzenia:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Lubuskie Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych

Stowarzyszenie Carpe Diem z Gminy Dobra

Nową powierzchnią z drzewami owocowymi kontynuujemy projekt „Zakładamy sady”, rozpoczęty wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych. Pierwszy z sadów, złożony ze starych odmian jabłoni powstał w czerwcu 2021 r. na gruntach nadleśnictwa, w sąsiedztwie szlaku rowerowego Blue Velo w Małym Borzymku. Projekt kontynuowaliśmy jesienią 2021 r. organizując akcję „Przerwa na owoc”, przekazując drzewka placówkom oświatowym i domom pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino w celu założenia „mini sadów” przy ich placówkach.

fot. Canva; źródło mapy - google.pl/maps

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych, dostępna jest na stronie internetowej Nadleśnictwa Gryfino pod adresem https://gryfino.szczecin.lasy.gov.pl/ochrona-danych-osobowych