Aktualności Aktualności

NOWY "ZIELONY PUNKT KONTROLNY"

Tym razem na terenie Nadleśnictwie Głusko!

W grudniu 2020 roku sfinalizowane zostały prace związane z utworzeniem na terenie Nadleśnictwa Głusko Zielonego Punktu Kontrolnego. Jest to czwarty na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie (po Nadleśnictwie Sulęcin, Kliniska i Gryfino) Zielony Punkt Kontrolny.

Prace nad jego utworzeniem rozpoczęły się w 2019 roku kiedy to opracowane zostały mapy tras oraz wykonane i zamontowane w terenie słupki kontrolne z niezbędnym wyposażeniem: tabliczkami z logo Lasów Państwowych oraz emblematy biegów na orientację z numerami punktów kontrolnych a także metalowe perforatory (kasowniki) do potwierdzania obecności na danym punkcie. Łącznie wyznaczono i oznakowano w terenie 30 punktów kontrolnych ponumerowanych od 31 do 60. W 2020 roku wykonana została duża mapa z naniesionymi punktami kontrolnymi i opracowany został regulamin. Tablica (mapa) zamontowana została na miejscu postojów pojazdów ,,Sówka” w Leśnictwie Jaźwiny. Miejsce to stanowi początek każdej z 4 przygotowanych tras o różnym stopniu trudności.

,,Orientering” to doskonały pomysł na samotny wypoczynek, w parze, z rodziną wyprawę czy też z grupą znajomych. Zabawa polega na odnalezieniu w lesie punktów kontrolnych i potwierdzenie obecności przy nich. Można w tym celu iść, truchtać lub biec. Swoich sil można próbować w ciągu dnia jak też i w nocy. Można korzystać z tej formy wypoczynku w każdych warunkach pogodowych za wyjątkiem: wichur, ulewnych deszczy, burz i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych). Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że punkty znajdują się w lesie więc zawsze należy dostosować ubiór do panujących warunków terenowych, posiadać przy sobie telefon komórkowy z naładowaną baterią na wypadek zagubienia czy kontuzji.

Więcej o Zielonych Punktach Kontrolnych na terenie RDLP Szczecinie można znaleźć pod linkiem.

Zachęcamy i zapraszamy do korzystania z tej formy wypoczynku.


Tekst i zdjęcia: A. Wasieczko