Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwaty Przyrody

Rezerwaty przyrody obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

W 33 nadleśnictwach RDLP w Szczecinie zostały ustanowione 93 rezerwaty przyrody o łącznej powierzchni 6 041 ha. Ilościowo najwięcej znajduje się w Nadleśnictwie Gryfino - 8,
w Nadleśnictwie Rokita – 7, Chojna - 6, po 5 w nadleśnictwach: Karwin i Strzelce Krajeńskie oraz po 4 w nadleśnictwach: Bierzwnik, Bogdaniec, Łobez, Resko i Trzciel.

Powierzchnia, w istotnym stopniu różni się w poszczególnych rezerwatach przyrody – od 1,00 ha w rezerwacie „Olszyna Źródliskowa pod Lubiechowem Dolnym” (Nadleśnictwo Chojna) do 1352,43 ha w rezerwacie „Olszanka” (Nadleśnictwo Goleniów).

Najstarszymi rezerwatami przyrody są: „Bukowe Zdroje im. Prof. Tadeusza Dominika”, „Buczynowe Wąwozy im. Prof. Floriana Celińskiego”, „Trawiasta Buczyna im. Prof. Stefana Kownasa”, „Źródliskowa Buczyna im. Jerzego Jackowskiego” i „Kołowskie Parowy im. Józefa Lewandowskiego” w Nadleśnictwie Gryfino, utworzone w 1956 r.

Dla 80 rezerwatów przyrody zostały ustanowione plany ochrony a dla 11 - zadania ochronne.

W zależności od przedmiotu ochrony rezerwatu przyrody klasyfikujemy je na kilka rodzajów. Na obszarze naszej dyrekcji są to: 43 rezerwaty leśne, zajmujące powierzchnię blisko 2 287 ha, 20 rezerwatów torfowiskowych o powierzchni 2 409 ha, 9-florystycznych, 9-faunistycznych, 5-krajobrazowych, 2-przyrody nieożywionej, 2-wodne, 3-stepowe.

Rezerwaty przyrody w całości lub jego części mogą podlegać ochronie ścisłej, czynnej
i krajobrazowej.

Korzystanie z walorów przyrodniczych rezerwatów przyrody jest możliwe wyłącznie w postaci wyznaczonych przez właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska szlaków, tras
i miejsc.  Ruch turystyczny jest skanalizowany w sposób kontrolowany, bez szkody dla chronionej przyrody.

 

Wybrane przykłady rezerwatów przyrody, wg rodzajów:

  • leśny - „Nadmorski bór bażynowy w Mrzeżynie” w Nadleśnictwie Gryfice, gdzie celem ochrony jest zachowanie w pełni wykształconego zbiorowiska leśnego boru bażynowego (124-letniego drzewostanu sosnowego wykształconego w karłowatej postaci) na typowym siedlisku wydm nadmorskich oraz ochrona bogatych gatunków charakterystycznych dla tego zespołu roślinnego. Obszar rezerwatu stanowi jeden z najlepiej zachowanych na polskim wybrzeżu fragmentów boru bażynowego. Powierzchnia: 8,92 ha.
  • torfowiskowy - „Olszanka” w Nadleśnictwie Goleniów, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów przyrodniczych i naukowych torfowiska bałtyckiego, borów bagiennych i olsów oraz rzadkich i ginących gatunków ptaków i ssaków. Łączna powierzchnia: 1354,40 ha, w tym 1352,43 ha na terenie nadleśnictwa.
  • florystyczny - „Karsiborskie paprocie” w Nadleśnictwie Międzyzdroje, gdzie celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych najliczniejszego na Pomorzu Zachodnim stanowiska paproci – długosza królewskiego oraz wiciokrzewu pomorskiego. Powierzchnia: 38,10 ha.

  • faunistyczny - „Świdwie” w Nadleśnictwie Trzebież. Pierwotnie rezerwat przyrody pod nazwą Jezioro Świdwie utworzono w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych terenów lęgowych żurawia oraz innych gatunków ptaków wodno-błotnych. W owym czasie ochroną rezerwatową objęto teren niecki jeziora z występującymi wodami, szuwarami, bagnami i olsami. W 1984r. został wpisany na listę obiektów Konwencji Ramsar, w 1988r. został powiększony rezerwat. Obecnie celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie zarastającego jeziora Świdwie oraz przyległych lasów i innych gruntów, stanowiących ostoję licznych gatunków ptaków, jak również będących miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych. Powierzchnia rezerwatu: 891,28 ha, w tym 253,45 ha w zarządzie Nadleśnictwa Trzebież.

  • przyrody nieożywionej - „Skalisty Jar Libberta” w Nadleśnictwie Choszczno, gdzie celem ochrony jest zachowanie unikatowego na Pomorzu Zachodnim stanowiska czwartorzędowych form skalnych, utworzonych z piaskowców, zlepieńców spojonych węglanem wapnia, walorów krajobrazowych wąwozu kształtowanego przez erozję wodną i procesy stokowe oraz zachowanie wykształconych, cennych siedlisk przyrodniczych wraz ze stanowiskami gatunków chronionych, rzadkich i zagrożonych. Powierzchnia rezerwatu: 32,31 ha.

  • stepowy - „Wrzosowiska Cedyńskie im. inż. Wiesława Czyżewskiego” w Nadleśnictwie Mieszkowice, gdzie celem ochrony jest zachowanie wzgórz pokrytych wrzosowiskami oraz stanowisk roślinności kserotermicznej, utrzymanie bioróżnorodności i organizacji socjalnej organizmów charakterystycznych dla terenów otwartych - wrzosowisk, muraw kserotermicznych i napiaskowych. Powierzchnia rezerwatu przyrody: 72,02 ha.

  • wodny - „Rzeka Rekowa” w Nadleśnictwie Resko, gdzie celem ochrony jest zachowanie czystej wartkiej rzeki Rekowa z rzadką roślinnością, w tym krasnorostem Hildenbrandtia rivularis oraz zachowanie i utrzymanie przyległych olszowo-jesionowych lasów łęgowych, grądów grabowych na zboczach i roślinności źródliskowej. Powierzchnia rezerwatu: 48,70 ha.
  • krajobrazowy - „Przełom Rzeki Wołczenicy” w nadleśnictwach: Nowogard i Rokita, gdzie celem ochrony jest zachowanie młodoglacjalnego krajobrazu z przełomem rzeki Wołczenicy wraz ze zróżnicowaną florą i szatą roślinną porastającymi jego strome i skaliste brzegi. Powierzchnia rezerwatu wynosi 49,11 ha, w tym 24,18 ha w zarządzie Nadleśnictwa Nowogard i 22,78 ha - Nadleśnictwa Rokita.

 

 

Opr.: Wydział Ochrony Lasu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Oferta łowiecka

Oferta łowiecka

Na terenie RDLP w Szczecinie funkcjonuje 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny Lasów Państwowych (OHZ LP), obejmujących 9 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 97 325 ha, w tym powierzchni leśnej 66 230 ha.

Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład OHZ LP RDLP w Szczecinie stanowi 5,6 % powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 9,6 % powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich.

OHZ LP znajdują się na terenach nadleśnictw: Barlinek, Bierzwnik, Chojna, Drawno, Głusko, Kliniska, Międzyrzecz, Rzepin, Trzciel

Za wyjątkiem Nadleśnictw Bierzwnik, Głusko i Międzyrzecz, wszystkie pozostałe OHZ LP posiadają kwatery myśliwskie, które są w stanie pomieścić grupy od 8 do 25 osób w pokojach 1, 2 lub 3-osobowych. Ich łączna pojemność to 89 miejsc, które poza głównym sezonem polowań mogą służyć, jako komfortowa baza hotelowa, miejsce weekendowych wyjazdów poza miejski zgiełk, baza przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych.

Wszystkie kwatery położone są w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej 
z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można podziwiać piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach ww. nadleśnictw.

Zapraszamy również do skorzystania z możliwości zakupu dziczyzny, pochodzącej
z zarządzanych obwodów łowieckich przez Nadleśnictwa Barlinek i Kliniska.


Nieodłącznym elementem różnorodności biologicznej lasów jest zwierzyna, której szacunkowe stany, zgodnie z ostatnią inwentaryzacją na dzień 10 marca 2021 r., przedstawiają się następująco:
- Jelenie        - 34 905 szt., w tym w OHZ LP -  2 686  szt.
- Sarny         - 78 337 szt., w tym w OHZ LP -  4 747  szt.
- Daniele       -   1 774 szt., w tym w OHZ LP –     501 szt.
- Dziki          -   9 441 szt., w tym w OHZ LP –     614  szt.

Ponadto na terenie RDLP występują: łosie, lisy, borsuki, jenoty, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki, dzikie gęsi, natomiast z największych ssaków objętych w Polsce ochroną gatunkową możemy spotkać żubry i wilki oraz rysie.

Pozyskanie głównych gatunków zwierzyny grubej w sezonie łowieckim 2020/2021 na terenie RDLP przedstawia się następująco:
- Jelenie          - 12 561 szt., w tym w OHZ LP      -     542 szt.
- Sarny           - 14 755 szt., w tym w OHZ LP      -     474 szt.
- Dziki             - 39 990 szt., w tym w OHZ LP      -   1 911 szt.
- Daniele          -     268 szt., w tym w OHZ LP      -       51 szt.


Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców ohz LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych ohz LP RDLP w Szczecinie, prowadzonych przez nadleśnictwa:
- Barlinek                barlinek@szczecin.lasy.gov.pl          tel. (095) 746-65-26 lub 746-65-43
- Bierzwnik              bierzwnik@szczecin.lasy.gov.pl       tel. (095) 768-00-58 wew. *100
- Chojna                 chojna@szczecin.lasy.gov.pl           tel. (091) 414-10-77
- Drawno                drawno@szczecin.lasy.gov.pl          tel. (095) 768-20-41
- Głusko                 glusko@szczecin.lasy.gov.pl           tel. (095)  761-19-14 lub 761-38-22
- Kliniska                kliniska@szczecin.lasy.gov.pl           tel. (091) 418-14-70, 431-21-24
- Międzyrzecz          miedzyrzecz@szczecin.lasy.gov.pl   tel. (095) 741-23-66 lub 741-23-67
- Rzepin                 rzepin@szczecin.lasy.gov.pl            tel. (095) 759-64-33 lub 759-73-54
- Trzciel                  trzciel@szczecin.lasy.gov.pl            tel. (0-95) 742-86-11 lub 742-86-12


W minionym sezonie łowieckim w ohz LP polowało 1834 myśliwych, z czego ponad 220 to myśliwi zagraniczni. Coraz liczniejszą grupę na polowaniach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych stanowią myśliwi krajowi.

Myśliwi polujący na terenie ohz LP RDLP w Szczecinie w sezonie łowieckim 2020/2021 pozyskali wiele trofeów medalowych w tym: 
- jelenie byki         - 2 złoto medalowe, 14 srebrno medalowych i 46 brązowo medalowych,
- daniele               - 2 srebrno medalowe,  3 brązowo medalowe.