Program "Zanocuj w lesie"

O wdrożeniu Programu "Zanocuj w Lesie" w RDLP w Szczecinie

Trwający przez 1,5 roku program pilotażowy skierowany dla miłośników bushcraftu i surwiwalu został przekształcony w stały program Lasów Państwowych pn. "Zanocuj w lesie", który oficjalnie wystartował 1 maja br. W ramach Programu wszystkie nadleśnictwa podlegające RDLP w Szczecinie wyznaczyły na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Co istotne – nie ma tam żadnych oznaczeń w terenie, tj. tablic, ogrodzeń, itp. Wyznaczone miejsca można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach oraz na stronach poszczególnych nadleśnictw. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostały również utrzymane dotychczasowe obszary pilotażowe, które funkcjonowały przez ostatnie 1,5 roku (Nadleśnitwa: Gryfino, Kliniska, Karwin, Międzychód, Skwierzyna). Z tych miejsc cały czas można korzystać, z tym że na nowych zasadach.

Dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich chcących doświadczyć głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. To pomysł na odpoczynek od wielkomiejskiego szumu i wsłuchanie się w siebie.

Jaka jest różnica pomiędzy pilotażem a wdrażanym programem?
1. Na obszarach funkcjonujących w okresie pilotażu od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, przez rok: od 14.04.2021 r. do 14.04.2022 r. będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych. Z kuchenek można korzystać wyłącznie zgodnie
z warunkami opisanymi w regulaminie (regulaminy znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw).

2. Dodatkowo zostaje wprowadzona zmiana w regulaminie, w stosunku do pilotażu. To zapis dotyczący noclegu. Na wszystkich obszarach objętych programem, na jednym miejscu, może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Wówczas nie jest wymagane zgłoszenie uczestników do nadleśnictwa. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt (wzory formularzy znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw).

Jakie zasady obowiązuja biwakowiczów? Co wolno, a czego nie wolno robić?
Wszelkie zasady zostały zawarte w regulaminie. Co jednak najistotniejsze, bezwzględnie zabronione jest używanie otwartego ognia w lesie. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie
w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Należy pamiętać, iż ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym, motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, a drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Samochód należy pozostawić na pobliskim parkingu leśnym lub miejscu postoju pojazdów – a więc w miejscach do tego wyznaczonych. Na własny użytek można zbierać owoce, grzyby i zioła, jednak tak jak do tej pory, nie można pozyskiwać drewna i niszczyć ściółki. Bardzo ważne by wziąć ze sobą worek na odpadki. Biwakujący będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Zabrania się wyrzucać pozostałości jedzenia, gdyż mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Ważne również, by w trosce o swoje bezpieczeństwo, przy bliższych spotkaniach ze zwierzętami zachować od nich odpowiedni dystans. Nie podchodzić ani nie próbować ich podkarmiać. Jeśli na wyprawę chcemy zabrać swojego pupila, musimy pamiętać, aby cały czas trzymać go na smyczy.

Szczegółowe regulaminy dla poszczególnych obszarów umieszczane są na stronach nadleśnictw. Tutaj prezentujemy ich ogólne brzmienie:

Jak się przygotować do wyprawy na "nocowanie na dziko" w lesie?
W ramach przygotowań ważnych jest kilka rzeczy. Przede wszystkim należy sprawdzić
na stronie mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu
do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego. Z kolei na stronach nadleśnictw sprawdźmy informacje, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków, itp. Ważne, żeby zapoznać się z prognozą pogody dla obszaru, na który się wybieramy. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnujmy z pobytu w lesie. Ponadto pamiętajmy,
że nie jesteśmy jedynym użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Bądźmy widoczni i np. używajmy sprzętu i ubrań
w jaskrawych kolorach oraz zostawmy na noc zapalone, widoczne z daleka światło. Chętnym na nocowanie w lesie, rekomendujemy użycie hamaka i płachty biwakowej. W przypadku rozbicia namiotu pamiętajmy, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

Gdzie znajdę obszary wyznaczone do Programu?
W Banku Danych o Lasach pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub
w aplikacji mobilnej.

Jak korzystać z map?
W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe. Jeśli interesują Was jedynie obszary trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj

w lesie” lub kliknąć tutaj.
Na mapie znajdują się dwa rodzaje (wyróżnione kolorami) obszarów:
  • kolor pomarańczowy - obszary, na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14 kwietnia 2022 r. na całym obszarze, a ogniska tylko w miejscach
    do tego wyznaczonych;
  • kolor żółty - pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach
    do tego wyznaczonych.
Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu.
Ponadto informacje, gdzie można znaleźć dokładne dane geograficzne obszarów znajdują się na stronach nadleśnictw w zakładce Turystyka/Program „Zanocuj w lesie”.
 
Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz mapą poglądową Polski, gdzie zaznaczone są wszystkie obszary (link).
 
Życzymy ciekawych przygód!
 
A po wyprawie mamy do Ciebie prośbę: wypełnij ankietę oceniającą Program "Zanocuj w lesie".
Pytania są skierowane do wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu w lesie. Pytamy o Wasze doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą nam do ulepszania Programu. Ankieta jest anonimyowa. Wypełnienie zajmie Ci ok. 10 min. Dziekujemy!
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza zaprasza

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza zaprasza

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza udostępniany jest od 15 marca do 31 października – w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00-19.00.

Prosimy przestrzegać godzin pobytu, zgodnie z wyznaczonymi wyżej godzinami udostępniania. Nie odpowiadamy za sytuacje związane z pozostaniem zwiedzających na terenie obiektu po godzinach jego zamknięcia. Nie gwarantujemy Państwu otwarcia bramy wejściowej po zakończeniu pracy obsługi. W terminach i godzinach udostępniania obiektu bramka wejściowa jest zawsze otwarta /prosimy mocniej nacisnąć klamkę :)/

Przypominamy kilka ważnych zasad pobytu w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza oraz na terenie obiektów edukacyjnych w sąsiedztwie (pełne regulaminy udostępniania obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gryfino dostępne są tutaj - KLIKNIJ)

- Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

- Wejście główne do ogrodu zlokalizowane jest w pobliżu niewielkiego budynku przy ogrodzeniu (po lewej stronie brukowanej drogi, którą dojeżdżacie Państwo od strony miejscowości Glinna). Prosimy o zamykanie bramki wejściowej.

- Na terenie Ogrodu nie ma możliwości skorzystania z ogniska. Obowiązuje również zakaz grillowania oraz wprowadzania psów i wchodzenia z rowerami. Rowery można pozostawić na stojaku obok wejścia do ogrodu.

- Prosimy o nieprzebywanie na terenie ogrodu, w jego sąsiedztwie (obiekty edukacyjne i turystyczne, plac rekreacyjny) i w lesie w trakcie burzy, silnych wiatrów, ulewnych deszczy. Przypominamy, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych nie można szukać schronienia pod drzewami, ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Drzewa lub ich fragmenty mogą ulec złamaniu lub wywróceniu istanowić poważne zagrożenie dla zycia i zdrowia. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. porywiste wiatry, ulewne deszcze), mogących powodować ryzyko obłamywania się konarów lub powalania drzew, w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających  ogród jest zamykany. Informacja o czasowym zamknięciu ogrodu publikowana jest na stronie internetowej www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl (Podstawa - Decyzja 11/22 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino z 7 kwietnia 2022 roku w sprawie krótkoterminowego wyłączania obszaru Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza z możliwości wstępu w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla odwiedzających).

- Wybrane okazy kolekcji ogrodu można poznać dzięki opisom znajdującym się pod QR kodem - KLIKNIJ

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza jest znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Położony jest na południowo - wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec.

Występujący tu, wyjątkowo korzystny mikroklimat, w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów, nieodpornych na klimat centralnej i wschodniej Polski. Tutejsza gleba brunatna na siedlisku lasu świeżego, odpowiadającego typowi buczyny pomorskiej ma również pozytywny wpływ na ich aklimatyzację.

Historia ogrodu sięga roku 1823, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew, przejęte w 1870 roku przez nadleśnictwo państwowe w Śmierdnicy. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach powierzchni produkcyjnej jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania. Szczególnie zasłużonym w tej dziedzinie był pracujący tu przez wiele lat w końcu XIX w. nadleśniczy ze Śmierdnicy - Carl Ludwig Gene. Pierwsza informacja o ogrodzie pochodzi z 1911 roku, zaś spis z roku 1938 wykazuje obecność 51 egzotycznych gatunków drzew i krzewów. W okresie powojennym, aż do roku 1970, opieka nad ogrodem ograniczała się do budowy nowego ogrodzenia, ustawienia ławek, utrzymywania porządku. Mrozy, wichury, bujny rozrost rodzimej roślinności oraz brak nowych nasadzeń spowodowały, że do tego czasu ocalały tylko 23 gatunki z tej listy. W tym roku Lasy Państwowe i Arboretum SGGW Rogowie rozpoczęły współpracę celem właściwego zagospodarowania tego obiektu. Ustalono, że w związku z niewielkimi - wówczas niespełna 2 ha rozmiarami - nie można tu rozwijać tak bogatych kolekcji, jak w arboretach typu uniwersalnego, takich jak w Kórniku, Rogowie i Przelewicach. Przyjęto jako docelową liczbę 250 - 300 gatunków i podwojenie tej liczby po jego powiększeniu w przyszłości. Przyjęto, że szczególną uwagę należy poświęcić gatunkom drzew i krzewów wymarzającym w innych częściach Polski, oraz całkiem nowym, o nieznanej dotąd mrozoodporności...

Zgromadzona tu kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów, przede wszystkim egzotycznych. Z uwagi na niewielką powierzchnię ogrodu ma charakter typowo uniwersalny. Można więc, podczas jednej wędrówki zapoznać się tu z różnymi grupami roślin drzewiastych. Warto odwiedzić to miejsce w różnych porach roku, gdyż tylko wówczas można uchwycić całe piękno ogrodu i okazów w zgromadzonej tu kolekcji...

Życzymy miłego pobytu. Korzystajcie Państwo z możliwości relaksu i odpoczynku w tym urokliwym zakątku Puszczy Bukowej. Wsłuchujcie się w ptasi śpiew, rozkoszujcie się świeżym powietrzem i nabierajcie pośród przyrody sił do przezwyciężania trudów codzienności.

A jakie roślinne niespodzianki czekają na Państwa w ogrodzie? Oto niektóre spośród licznych okazów kolekcji:

Niezwykłe odmiany różaneczników i azalii (zakwitają w maju):

Magnolia lekarska (rozpoczyna kwitnienie w maju):

Dereń Kousa (rozpoczyna kwitnienie w maju):

Dawidia chińska (drzewo chusteczkowe - zakwita w czerwcu):

Magnolia parasolowata (rozpoczyna kwitnienie w czerwcu):

Dereń Nuttala (rozpoczyna kwitnienie w kwietniu):