Program "Zanocuj w lesie"

O wdrożeniu Programu "Zanocuj w Lesie" w RDLP w Szczecinie

Trwający przez 1,5 roku program pilotażowy skierowany dla miłośników bushcraftu i surwiwalu został przekształcony w stały program Lasów Państwowych pn. "Zanocuj w lesie", który oficjalnie wystartował 1 maja br. W ramach Programu wszystkie nadleśnictwa podlegające RDLP w Szczecinie wyznaczyły na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Co istotne – nie ma tam żadnych oznaczeń w terenie, tj. tablic, ogrodzeń, itp. Wyznaczone miejsca można sprawdzić na mapie Banku Danych o Lasach oraz na stronach poszczególnych nadleśnictw. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostały również utrzymane dotychczasowe obszary pilotażowe, które funkcjonowały przez ostatnie 1,5 roku (Nadleśnitwa: Gryfino, Kliniska, Karwin, Międzychód, Skwierzyna). Z tych miejsc cały czas można korzystać, z tym że na nowych zasadach.

Dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich chcących doświadczyć głębokiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym. To pomysł na odpoczynek od wielkomiejskiego szumu i wsłuchanie się w siebie.

Jaka jest różnica pomiędzy pilotażem a wdrażanym programem?
1. Na obszarach funkcjonujących w okresie pilotażu od tych nowo utworzonych będzie wyróżniała jedna rzecz, przez rok: od 14.04.2021 r. do 14.04.2022 r. będzie można na ich terenie używać kuchenek gazowych. Z kuchenek można korzystać wyłącznie zgodnie
z warunkami opisanymi w regulaminie (regulaminy znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw).

2. Dodatkowo zostaje wprowadzona zmiana w regulaminie, w stosunku do pilotażu. To zapis dotyczący noclegu. Na wszystkich obszarach objętych programem, na jednym miejscu, może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Wówczas nie jest wymagane zgłoszenie uczestników do nadleśnictwa. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt (wzory formularzy znajdują się na stronach poszczególnych nadleśnictw).

Jakie zasady obowiązuja biwakowiczów? Co wolno, a czego nie wolno robić?
Wszelkie zasady zostały zawarte w regulaminie. Co jednak najistotniejsze, bezwzględnie zabronione jest używanie otwartego ognia w lesie. Rozpalenie ogniska jest możliwe jedynie
w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Należy pamiętać, iż ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym, motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, a drogami leśnymi tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Samochód należy pozostawić na pobliskim parkingu leśnym lub miejscu postoju pojazdów – a więc w miejscach do tego wyznaczonych. Na własny użytek można zbierać owoce, grzyby i zioła, jednak tak jak do tej pory, nie można pozyskiwać drewna i niszczyć ściółki. Bardzo ważne by wziąć ze sobą worek na odpadki. Biwakujący będą musieli przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów). Zabrania się wyrzucać pozostałości jedzenia, gdyż mogą one zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom. Ważne również, by w trosce o swoje bezpieczeństwo, przy bliższych spotkaniach ze zwierzętami zachować od nich odpowiedni dystans. Nie podchodzić ani nie próbować ich podkarmiać. Jeśli na wyprawę chcemy zabrać swojego pupila, musimy pamiętać, aby cały czas trzymać go na smyczy.

Szczegółowe regulaminy dla poszczególnych obszarów umieszczane są na stronach nadleśnictw. Tutaj prezentujemy ich ogólne brzmienie:

Jak się przygotować do wyprawy na "nocowanie na dziko" w lesie?
W ramach przygotowań ważnych jest kilka rzeczy. Przede wszystkim należy sprawdzić
na stronie mapę zakazów wstępu do lasu, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu
do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego. Z kolei na stronach nadleśnictw sprawdźmy informacje, gdzie prowadzone są prace gospodarcze, czasowe zamknięcia szlaków, zmiany przebiegu szlaków, itp. Ważne, żeby zapoznać się z prognozą pogody dla obszaru, na który się wybieramy. W razie ostrzeżeń przed silnymi wiatrami i burzami, w trosce o swoje bezpieczeństwo, koniecznie zrezygnujmy z pobytu w lesie. Ponadto pamiętajmy,
że nie jesteśmy jedynym użytkownikami lasu. Są tu też inni, np. rowerzyści, koniarze czy myśliwi. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Bądźmy widoczni i np. używajmy sprzętu i ubrań
w jaskrawych kolorach oraz zostawmy na noc zapalone, widoczne z daleka światło. Chętnym na nocowanie w lesie, rekomendujemy użycie hamaka i płachty biwakowej. W przypadku rozbicia namiotu pamiętajmy, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej.

Gdzie znajdę obszary wyznaczone do Programu?
W Banku Danych o Lasach pod linkiem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy lub
w aplikacji mobilnej.

Jak korzystać z map?
W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne oraz obszary pilotażowe. Jeśli interesują Was jedynie obszary trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj

w lesie” lub kliknąć tutaj.
Na mapie znajdują się dwa rodzaje (wyróżnione kolorami) obszarów:
  • kolor pomarańczowy - obszary, na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14 kwietnia 2022 r. na całym obszarze, a ogniska tylko w miejscach
    do tego wyznaczonych;
  • kolor żółty - pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach
    do tego wyznaczonych.
Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu.
Ponadto informacje, gdzie można znaleźć dokładne dane geograficzne obszarów znajdują się na stronach nadleśnictw w zakładce Turystyka/Program „Zanocuj w lesie”.
 
Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami oraz mapą poglądową Polski, gdzie zaznaczone są wszystkie obszary (link).
 
Życzymy ciekawych przygód!
 
A po wyprawie mamy do Ciebie prośbę: wypełnij ankietę oceniającą Program "Zanocuj w lesie".
Pytania są skierowane do wszystkich zainteresowanych aktywnym spędzaniem czasu w lesie. Pytamy o Wasze doświadczenia, opinie i potrzeby. Zebrane informacje posłużą nam do ulepszania Programu. Ankieta jest anonimyowa. Wypełnienie zajmie Ci ok. 10 min. Dziekujemy!
 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy regionu

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie zarządza lasami Skarbu Państwa położonymi w północno-zachodniej Polsce, w granicach zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa lubuskiego i w zachodnim fragmencie województwa wielkopolskiego.  

Ogólna powierzchnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynosi ponad 691 tys. ha, w tym powierzchnia leśna około 659 tys. ha.

Jest to obszar zróżnicowany. Tereny leśne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie położone są w dwóch krainach przyrodniczo-leśnych i obejmują mezoregiony:
-    w Krainie  Bałtyckiej: Wolińsko-Trzebiatowski, Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, Puszczy Bukowej i Równiny Wełtyńskiej, Równiny Nowogardzkiej, Równiny Pyrzyckiej, Pojezierza Myśliborskiego, Pojezierza Choszczeńskiego;
-    w Krainie Wielkopolsko-Pomorskiej: Równiny Gorzowskiej, Pojezierza Dobiegniewskiego, Równiny Drawskiej, Ujście Warty, Puszczy Noteckiej, Pojezierza Łagowskiego, Równiny Nowotomyskiej.

Udział poszczególnych typów siedliskowych w lasach (%):

- siedliska borowe - 51,3
- siedliska lasowe - 44,2
- olsy -   4,5.

 

 

 

Struktura miąższościowa gatunków panujących w ogólnym zapasie drewna na pniu w lasach RDLP przedstawia się następująco (%):

- sosna - 77,6
- świerk, daglezja - 2,4
- buk - 5,0
- dąb - 5,6
- brzoza - 3,6
- olsza - 5,5
- grab - 0,1
- pozostałe gatunki liściaste - 0,2.


Dominującym gatunkiem w lasach szczecińskiej dyrekcji jest sosna, zajmująca jako gatunek panujący 76,3 % powierzchni. Z pozostałych gatunków znaczenie gospodarcze mają: dąb – 6 % olsza – 5,7 %, buk – 5,3 %, brzoza – 4,4 %.

Znaczną powierzchnię lasów RDLP, bo około 21% stanowią drzewostany, młodniki i uprawy leśne założone na gruntach porolnych.

Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 60 lat.

 

Opr.: Wydział Urządzania Lasu i Geoinformatyki w RDLP w Szczecinie