Wydawca treści Wydawca treści

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Za praojców nordic walkingu można uznać fińskich narciarzy, którzy w latach 30. XX w. włączyli spacery z kijkami narciarskimi do swojego letniego treningowego. Ale historia sportu, którą znamy dziś, jest o wiele krótsza.

Tak się zaczęło

W 1988 r. Amerykanin Tom Rutlin nieco przerobił zwykłe zjazdowe kijki narciarskie i zaczął promować marsz z nimi, jako oddzielną formę aktywności: exerstrider. Prawie w tym samym czasie Fin Marko Kantaneva wręczył podczas letnich przygotowań kijki narciarskie swoim uczniom trenującym biegi narciarskie. Na podstawie obserwacji młodych zawodników oraz badań przeprowadzonych później w Finnish Sports Institute w Vierumäki, Kantaneva napisał pracę magisterską poświęconą sauvakävely, czyli „chodzeniu z kijami". Nazwa nordic walking powstała 1997 r., kiedy fińska firma Exel postanowiła wykorzystać pomysł Kantanevy i wypuściła na rynek pierwsze kije specjalnie zaprojektowane do chodzenia. Tak rozpoczęła się ekspansja jednej z najszybciej zdobywających popularność form aktywności.

Nordic walking był skazany na sukces. Jest idealną dyscypliną w czasach, kiedy tak popularny jest trend active ageing, czyli aktywności osób starszych. Ci, którzy nie czują się na siłach, żeby biegać, jeździć na rowerze czy pływać, zawsze mogą chwycić za kije – bo to zbawienie, dla osób, mających problem nawet ze zwykłym poruszaniem się. Z tego powodu do nordic walkingu przylgnęła nawet opinia trochę niepoważnego „sportu dla emerytów". To błąd. W Skandynawii uprawiają go dosłownie wszyscy, a w Findlandii został nawet włączony do programu wychowania fizycznego w szkołach. Pamiętajmy, nordic walking powstał jako element treningu narciarzy biegowych. Kto widział zdjęcie Norweżki Marit Bjoergen, wie, że ten sport uprawiają twardziele. Nordic walking wykorzystuje oczywiście w swoich treningach także Justyna Kowalczyk.

O co w tym chodzi?

Po co nam w ogóle potrzebne te kije? Czym różni się to od normalnego spaceru? Okazuje się, że podczas zwykłego marszu wykorzystujemy zaledwie 40 proc. naszych mięśni. Ruchy wykonywane podczas marszu z kijami angażują prawie 90 proc. mięśni. A więc nordic walking dużo intensywniej wzmacnia nasze ciało. Przy tym, dzięki kijkom, działają na nie mniejsze obciążenia. Taka aktywność jest więc bezpieczniejsza dla osób otyłych lub z problemami ze stawami kolanowymi. Kijki wymuszają też bardziej wyprostowana sylwetkę i poprawiają stabilność na nierównym terenie.

Uprawianie tego sportu przez godzinę pozwala spalić 400-700 kalorii, czyli o 20-40 proc. więcej niż podczas zwykłego spaceru. Mocniej pracują także płuca – o 20-60 proc. niż w czasie marszu.

Takie efekty osiągniemy oczywiście tylko wtedy, jeśli będziemy stosować odpowiednią technikę marszu. Najpierw zakładamy na ręce paski kijków, tak, by nie były zbyt luźne. Później swobodnie opuszczamy ręce wzdłuż tułowia i ciągniemy kije. Marsz zaczynamy naturalnie, wahadłowo poruszając rękami. Kiedy ramię jest w górze, chwytamy rękojeść kija i cofamy ramię wywierając delikatny nacisk. Kiedy ramię będzie na wysokości biodra, puszczamy rękojeść i znów unosimy ramię, ciągnąc kij. Kiedy wypadniemy z rytmu najlepiej wznowić marsz od ciągnięcia kijów. Kiedy nie jesteśmy pewni swojej techniki, powinniśmy poprosić o konsultacje trenera. To niewielki wydatek, dzięki któremu nasz wysiłek będzie efektywny.
Zapraszamy do lasu

Las jest wydaje się naturalnym środowiskiem dla uprawiania nordic walking. Miękkie leśne ścieżki amortyzują wstrząsy, dzięki czemu spacer po nich jest mniej obciążający stawy niż po chodniku czy asfalcie. Zaletą jest także ich nierówność – dzięki temu nasze mięśnie i stawy pracują w większym zakresie. No i to czyste leśne powietrze…

Nie dziwi więc, że, szczególnie w czasie wakacji, w niektórych lasach można spotkać więcej osób spacerujących z kijami niż bez. Leśnicy już dawno zauważyli, że, stawiając na nordic walking, przyciągną do lasów więcej turystów, więc tworzą kolejne ścieżki do uprawiania tego sportu oraz organizują imprezy dla jego miłośników. Dziś trudniej znaleźć nadleśnictwo, gdzie nie ma specjalnej trasy, niż takie, gdzie one są. Wiele, jeśli nie większość, oznakowana jest tablicami zgodnymi z ogólnoeuropejskimi standardami nordic walking. Na tablicach znajdują się mapy oraz wskazówki dotyczące techniki, doboru sprzętu i walorów zdrowotnych tego sportu. Informacje na temat tras i planowanych imprez można znaleźć na stronach internetowych Lasów Państwowych, regionalnych dyrekcji, nadleśnictw oraz w serwisie Czaswlas.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

M2 DLA PTAKÓW - warsztaty z robienia budek lęgowych

M2 DLA PTAKÓW - warsztaty z robienia budek lęgowych

Jesień to pora roku , kiedy mamy troszkę więcej czasu, aby posiedzieć w domu i możemy ten czas wykorzystać dla przyrody 😊. Miłośnicy przyrody, ale nie tylko powinni pomyśleć o otoczeniu opieką ptaków, które pojawiają się coraz bliżej ludzkich siedzib. Jest to czas, kiedy można pomóc ptakom oraz innym drobnym zwierzętom przygotowując nowe i czyszcząc stare, wcześniej wywieszone budki, skrzynki i naturalne schrony dla ptactwa.

Dziupla to najlepsze naturalne miejsce gniazdowania nie tylko ptaków, ale także wielu innych zwierząt np. nietoperzy, popielice. Rola drzew dziuplastych w przyrodzie jest ogromna, niestety drzewa te często wywracane są przez wiatr i ulegają rozpadowi. Dlatego należy wywieszać w lesie, w parkach, sadach i w pobliżu domów sztuczne dziuple dla ptaków i niektórych ssaków. Budki wykorzystywane są do przeprowadzenia lęgów, ale służą im też do nocnego schronienia. Zimą natomiast chronią swoich lokatorów przed mrozem. Warto jesienią zadbać o taką formę pomocy przyrodzie.

Tworzenie budki to doskonały sposób na relaks, a także dobra okazja do zabawy dla całej rodziny. Przycięcie i zbicie kilku desek zajmie najwyżej godzinę, może dwie, a satysfakcja ze wspólnej pracy będzie ogromna. Potem czeka nas obserwacja ptaków, a także słuchanie ich śpiewu.

Dlatego zapraszamy na nasze warsztaty  z przygotowywania budek lęgowych dla ptaków. Osoby, które będą uczestniczyły w warsztatach dostaną od nas materiał do przygotowania budki, na stanowisku będą również niezbędne narzędzia do pracy.  Wszystkie osoby, które będą uczestniczyły w warsztatach będą mogły zabrać ze sobą do domu przygotowaną przez siebie budkę, którą można zawiesić w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Zapraszamy...

Zasady akcji:

1. Termin – 27 listopada 2022 r. (niedziela). Rozpoczęcie akcji - godzina 14:00

2. Miejsce – Gospodarstwo szkółkarskie w Swobnicy - okolice miejscowości Swobnica (lokalizacja na mapie - można powiększyć). Dojazd do miejsca warsztatów (własnym samochodem, ) drogą powiatową  nr 1376Z z miejscowości Swobnica w kierunku miejscowości Górnowo. Następnie ok. 1200 m drogą gruntową utwardzoną zgodnie z drogowskazami. (w razie problemu z lokalizacją miejsca warsztatów proszę o kontakt pod nr tel. 785 858 620, 785  858 634).

3. Zgłoszenia udziału należy dokonać dzwoniąc na numer telefonu 95 747 23 81 (sekretariat Nadleśnictwa Myślibórz czynny w godzinach 7.00-15.00 od poniedziałku do piątku). UWAGA ILOŚĆ MIEJSC JEST OGRANICZONA, WIĘC DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ. Zgłoszenia przyjmujemy do 23 listopada br. lub do wyczerpania miejsc. Każde zgłoszone dziecko wraz z osoba pełnoletnią  otrzyma jedną budkę. W celu dokonania zgłoszenia prosimy o podanie wyłącznie imienia, liczby osób i numeru telefonu do kontaktu.

4. Wszyscy uczestnicy proszeni są o przybycie na chwilę przed wyznaczoną godziną warsztatów i zachowanie dystansu

5. Miejsca pracy zostaną przydzielone uczestnikom spotkania.

 

Uczestnicy spotkania będą mogli porozmawiać na temat gatunków ptaków z naszej okolicy z zaproszonym przez nas znawcą tematu, pasjonatem posiadającym ogromne doświadczenie i wiedzę p. Leśniczym Lechem Antkowiakiem.

Organizatorem wydarzenia jest Nadleśnictwo Myślibórz z siedzibą w Myśliborzu,
ul. Dworcowa 2, 74-300 Myś
libórz. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Partnerem akcji jest Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Myślibórz nie zapewnia transportu na spotkanie (dojazd uczestników odbywa się na koszt własny).

Organizator i podmioty współpracujące nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia losowe i nieszczęśliwe wypadki uczestników, mogące mieć miejsce
w trakcie spotkania
bądź w czasie dojazdu na nie. Uczestnicy nie mogą domagać się od Organizatora pokrycia jakichkolwiek kosztów udziału w wydarzeniu. Za osoby niepełnoletnie odpowiadają ich opiekunowie prawni.

Organizator zastrzega sobie prawo do wykonywania zdjęć z przebiegu wydarzenia do celów jego promocji (w tym do umieszczenia na stronie internetowej Nadleśnictwa Myślibórz www.mysliborz.szczecin.lasy.gov.pl).

O zaistniałych, ewentualnych zmianach w harmonogramie spotkania, zostaną uczestnicy poinformowani telefonicznie oraz zostanie zamieszczona stosowna informacja na stronie internetowej (prosimy śledzić nasza stronę internetową).

Organizator przewiduje poczęstunek dla uczestników warsztatów – ognisko
z kiełbaskami (bezpłatnie). Zakończenie spotkania około godziny 17.00 w dniu 27 listopada b.r.

Informacja w sprawie RODO - https://mysliborz.szczecin.lasy.gov.pl/rodo#.Y2zREuSZOUk

Materiały do pobrania