Wydawca treści Wydawca treści

SZKODY OD ZWIERZYNY

Szkody wyrządzane przez zwierzynę w uprawach leśnych i młodnikach są nadal poważnym problemem, pomimo ich stopniowego ograniczania. Głównym czynnikiem, który decyduje o poziomie szkód w wielu rejonach jest nadmierny stan jeleniowatych.

Dla ograniczenia tych szkód prowadzi się różnorodne działania hodowlano – ochronne i łowieckie, w tym m. innymi: urozmaicanie składów gatunkowych upraw leśnych, grodzenie cennych upraw, zabezpieczanie drzewek przy użyciu osłon różnego typu oraz repelentów a także polepszanie warunków bytowych zwierzyny, poprzez właściwe zagospodarowanie obwodów łowieckich oraz właściwe gospodarowanie populacjami jeleniowatych.

Wiosną 2021 r. szkody od zwierzyny w uprawach i młodnikach odnotowano na powierzchni 2444 ha, w tym szkody powyżej 40 % na powierzchni 843 ha.  Coraz większego znaczenia nabierają szkody wyrządzane przez bobry (585 ha).  

Na działania związane z ograniczeniem szkód od zwierzyny w lesie w skali RDLP wydatkowano ok. 10,2 mln zł wykonując ok.2271 ha grodzeń upraw leśnych, zabezpieczając chemicznie i mechanicznie ok. 1,5 tys. ha upraw i młodników. W okresach wzmożonego zapotrzebowania jeleni na pokarm włóknisty wyłożono w I i IV kw. ub. roku na powierzchni ok.  19,2 tys. ha drzewa ogryzowe.

W  okresie zimy i wiosny w uprawach, młodnikach i drzewostanach poddanych procesowi przebudowy odnotowywane są cyklicznie znaczne szkody od drobnych gryzoni. Uszkodzeniu ulegają głównie sadzonki buka, a także innych gatunków. W 2021 r. ograniczano szkody od gryzoni na powierzchni ok. 456 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże"

Konkurs fotograficzny "Leśne pejzaże"

Nadleśnictwo Kliniska wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino serdecznie zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatów: goleniowskiego, gryfińskiego, stargardzkiego i Miasta Szczecin do udziału w XXII edycji konkursu fotograficznego "Leśne pejzaże" - etap I.

Tematyka prac konkursowych ma dotyczyć zwiastunów wiosny, czyli wszystkiego co kojarzy nam się z nadchodzącą wiosną (budzące się do życia kwiaty, drzewa, topniejący śnieg, powracające z ciepłych krajów ptaki i inne). Celem konkursu jest uwrażliweienie na piękno lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie", rozpowszechnianie idei fotografowania jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu, rozwijanie przyrodniczych zainteresowań, prezentacja dorobku uczestników konkursu.

Termin nadsyłania prac - 01 czerwca 2023 roku.

REGULAMIN KONKURSU