Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka”

Podstawa prawna funkcjonowania:

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka" utworzony został Zarządzeniem Nr 62 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 października 2004 r.; w 2015 roku dokonano zmian terytorialnych. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni ponad 137 tys. ha.

W jego skład wchodzą lasy z nadleśnictw:

  • Karwin, Międzychód i Skwierzyna (RDLP w Szczecinie) o pow. 46 078 ha
  • Potrzebowice, Wronki i Krucz (RDLP w Pile) o pow. 56 116 ha
  • Sieraków i Oborniki (RDLP w Poznaniu) o pow. 35 035 ha

Do głównych zadań LKP należy:

  • wszechstronne rozpoznanie stanu lasu i dynamiki zmian biocenoz leśnych
  • trwałe zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu
  • integrowanie gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody
  • promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej
  • prowadzenie prac badawczych oraz doświadczalnictwa dla potrzeb gospodarki leśnej; praktyczne testowanie nowych zasad i metod zagospodarowania 
  • działania na rzecz szerokiego uspołecznienia zarządzania lasami
  • doskonalenie funkcjonowania służby leśnej i edukacja leśna społeczeństwa
  • zintegrowanie działań różnych podmiotów, na rzecz racjonalizacji obecnych metod i wdrażania nowych metod zagospodarowania i ochrony lasu oraz ochrony wartości przyrodniczych

LKP obejmuje duży kompleks leśny o bardzo ubogim składzie gatunkowym, z dominującą sosną zwyczajną. Z innych gatunków lasotwórczych występuje tutaj brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, olsza czarna, świerk i buk, głównie w drzewostanach na obrzeżu Puszczy w rejonie jezior międzychodzko-sierakowskich oraz Drezdenka. Występująca na wydmach śródlądowych sosna, o powolnym przyroście, znana jest z wysokiej jakości wąskosłoistego drewna.

Ubogi charakter siedlisk sprawia, że puszczańskie bory są podatne na negatywne oddziaływanie różnych czynników. Do najgroźniejszych należą tutaj okresowo pojawiające się w formie gradacyjnej owady z grupy szkodników pierwotnych: brudnica mniszka, strzygonia choinówka, barczatka sosnówka, poproch cetyniak oraz boreczniki sosnowe. Żery strzygoni choinówki w latach 1923-1924 spowodowały zniszczenie ok. 60 000 – 70 000 ha drzewostanów. Dominujący udział borów sosnowych na ubogich siedliskach sprawia, że Puszcza Notecka jest szczególnie podatna na zagrożenia pożarowe a stosunkowo niska ilość opadów atmosferycznych przyczynia się do powstawania zjawiska suszy oraz związanych z nią szkód w uprawach leśnych.

Najcenniejsze wartości przyrodnicze w Puszczy Noteckiej, chronione są m.in. poprzez utworzenie rezerwatów przyrody, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, użytków ekologicznych, pomników przyrody: głównie pojedynczych drzew różnych gatunków oraz obszarów Natura 2000. Liczne gatunki roślin, grzybów i zwierząt objęte zostały prawną ochroną gatunkową.

Spełnianie przez lasy wielu funkcji określonych dla LKP „Puszcza Notecka" umożliwiają przyjęte zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Zasadniczym celem jest hodowla różnogatunkowych i różnowiekowych drzewostanów, dostosowanych do istniejących siedlisk leśnych, przy zachowaniu istniejącej bioróżnorodności oraz podejmowanie działań zmierzających do odtworzenia naturalnych biocenoz leśnych i nieleśnych. Działania te zostały szczegółowo określone w przygotowanym wspólnie przez wszystkie 3 regionalne dyrekcje Lasów Państwowych Programie gospodarczo-ochronnym dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka".

Puszcza Notecka dostarcza licznych wrażeń estetycznych i krajobrazowych.
W okresie jesiennym Puszcza Notecka to raj dla grzybiarzy. Przygotowane przez leśników szlaki turystyczne i leśne obiekty turystyczne (najwięcej parkingów i miejsc postojów pojazdów) umożliwiają każdemu zainteresowanemu aktywny wypoczynek w kontakcie z przyrodą oraz poznawanie tajemnic historycznych i kulturowych tych terenów.

Leśnicy współpracują z różnymi organizacjami, instytucjami m.in. w zakresie edukacji przyrodniczej społeczeństwa przybliżając wielofunkcyjną gospodarkę leśną. Corocznie z różnych form edukacji oferowanych przez służby leśne nadleśnictw: Karwin, Międzychód i Skwierzyna korzystają dzieci, młodzież i osoby dorosłe (średniorocznie około 20 tys. osób). Zajęcia odbywają się w lesie z wykorzystaniem przygotowanych obiektach edukacyjnych, m.in. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu, w izbach edukacji leśnej i leśnych wiatach edukacyjnych, leśnych ścieżkach dydaktycznych oraz  leśnych, terenowych punktach edukacji.

Przy LKP „Puszcza Notecka" działa Rada Naukowo-Społeczna, złożona z przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, instytucji i organizacji społecznych, ekologicznych. Jako organ doradczy dyrektorów RDLP w Szczecinie, w Poznaniu i w Pile, służy pomocą w planowaniu i podejmowaniu działań mających istotne znaczenie dla funkcjonowania LKP.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

przebudowa drogi powiatowej nr 1392F na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 130 do miejscowości Lubiszyn

przebudowa drogi powiatowej nr 1392F na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 130 do miejscowości Lubiszyn

Przebudowa drogi powiatowej nr 1392F

PGL Lasy Państwowe z funduszu leśnego na przebudowę drogi nr 1392F na terenie Gminy Lubiszyn przekazały 2.755.200,00 zł.

Uroczystego otwarcia drogi powiatowej dokonali: Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Dyrektor RDLP Szczecin Andrzej Szelążek, przedstawiciele Nadleśnictwa Bogdaniec na czele z Nadleśniczym Piotrem Pietkunem, Starosta Magdalena Pędziwiatr,  Radni Powiatu gorzowskiego, Wójt Gminy Lubiszyn Artur Terlecki, Radni Gminy, sołtysi i okoliczni mieszkańcy.

 

fot. Daniel Janas