Wydawca treści Wydawca treści

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka”

Podstawa prawna funkcjonowania:

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka" utworzony został Zarządzeniem Nr 62 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 października 2004 r.; w 2015 roku dokonano zmian terytorialnych. Obejmuje obszar o łącznej powierzchni ponad 137 tys. ha.

W jego skład wchodzą lasy z nadleśnictw:

  • Karwin, Międzychód i Skwierzyna (RDLP w Szczecinie) o pow. 46 078 ha
  • Potrzebowice, Wronki i Krucz (RDLP w Pile) o pow. 56 116 ha
  • Sieraków i Oborniki (RDLP w Poznaniu) o pow. 35 035 ha

Do głównych zadań LKP należy:

  • wszechstronne rozpoznanie stanu lasu i dynamiki zmian biocenoz leśnych
  • trwałe zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu
  • integrowanie gospodarki leśnej i aktywnej ochrony przyrody
  • promowanie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej
  • prowadzenie prac badawczych oraz doświadczalnictwa dla potrzeb gospodarki leśnej; praktyczne testowanie nowych zasad i metod zagospodarowania 
  • działania na rzecz szerokiego uspołecznienia zarządzania lasami
  • doskonalenie funkcjonowania służby leśnej i edukacja leśna społeczeństwa
  • zintegrowanie działań różnych podmiotów, na rzecz racjonalizacji obecnych metod i wdrażania nowych metod zagospodarowania i ochrony lasu oraz ochrony wartości przyrodniczych

LKP obejmuje duży kompleks leśny o bardzo ubogim składzie gatunkowym, z dominującą sosną zwyczajną. Z innych gatunków lasotwórczych występuje tutaj brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, olsza czarna, świerk i buk, głównie w drzewostanach na obrzeżu Puszczy w rejonie jezior międzychodzko-sierakowskich oraz Drezdenka. Występująca na wydmach śródlądowych sosna, o powolnym przyroście, znana jest z wysokiej jakości wąskosłoistego drewna.

Ubogi charakter siedlisk sprawia, że puszczańskie bory są podatne na negatywne oddziaływanie różnych czynników. Do najgroźniejszych należą tutaj okresowo pojawiające się w formie gradacyjnej owady z grupy szkodników pierwotnych: brudnica mniszka, strzygonia choinówka, barczatka sosnówka, poproch cetyniak oraz boreczniki sosnowe. Żery strzygoni choinówki w latach 1923-1924 spowodowały zniszczenie ok. 60 000 – 70 000 ha drzewostanów. Dominujący udział borów sosnowych na ubogich siedliskach sprawia, że Puszcza Notecka jest szczególnie podatna na zagrożenia pożarowe a stosunkowo niska ilość opadów atmosferycznych przyczynia się do powstawania zjawiska suszy oraz związanych z nią szkód w uprawach leśnych.

Najcenniejsze wartości przyrodnicze w Puszczy Noteckiej, chronione są m.in. poprzez utworzenie rezerwatów przyrody, zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, użytków ekologicznych, pomników przyrody: głównie pojedynczych drzew różnych gatunków oraz obszarów Natura 2000. Liczne gatunki roślin, grzybów i zwierząt objęte zostały prawną ochroną gatunkową.

Spełnianie przez lasy wielu funkcji określonych dla LKP „Puszcza Notecka" umożliwiają przyjęte zasady prowadzenia gospodarki leśnej. Zasadniczym celem jest hodowla różnogatunkowych i różnowiekowych drzewostanów, dostosowanych do istniejących siedlisk leśnych, przy zachowaniu istniejącej bioróżnorodności oraz podejmowanie działań zmierzających do odtworzenia naturalnych biocenoz leśnych i nieleśnych. Działania te zostały szczegółowo określone w przygotowanym wspólnie przez wszystkie 3 regionalne dyrekcje Lasów Państwowych Programie gospodarczo-ochronnym dla Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka".

Puszcza Notecka dostarcza licznych wrażeń estetycznych i krajobrazowych.
W okresie jesiennym Puszcza Notecka to raj dla grzybiarzy. Przygotowane przez leśników szlaki turystyczne i leśne obiekty turystyczne (najwięcej parkingów i miejsc postojów pojazdów) umożliwiają każdemu zainteresowanemu aktywny wypoczynek w kontakcie z przyrodą oraz poznawanie tajemnic historycznych i kulturowych tych terenów.

Leśnicy współpracują z różnymi organizacjami, instytucjami m.in. w zakresie edukacji przyrodniczej społeczeństwa przybliżając wielofunkcyjną gospodarkę leśną. Corocznie z różnych form edukacji oferowanych przez służby leśne nadleśnictw: Karwin, Międzychód i Skwierzyna korzystają dzieci, młodzież i osoby dorosłe (średniorocznie około 20 tys. osób). Zajęcia odbywają się w lesie z wykorzystaniem przygotowanych obiektach edukacyjnych, m.in. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu, w izbach edukacji leśnej i leśnych wiatach edukacyjnych, leśnych ścieżkach dydaktycznych oraz  leśnych, terenowych punktach edukacji.

Przy LKP „Puszcza Notecka" działa Rada Naukowo-Społeczna, złożona z przedstawicieli środowisk naukowych, samorządów, instytucji i organizacji społecznych, ekologicznych. Jako organ doradczy dyrektorów RDLP w Szczecinie, w Poznaniu i w Pile, służy pomocą w planowaniu i podejmowaniu działań mających istotne znaczenie dla funkcjonowania LKP.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza zaprasza

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza zaprasza

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza udostępniany jest od 15 marca do 31 października – w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00-19.00.

Prosimy przestrzegać godzin pobytu, zgodnie z wyznaczonymi wyżej godzinami udostępniania. Nie odpowiadamy za sytuacje związane z pozostaniem zwiedzających na terenie obiektu po godzinach jego zamknięcia. Nie gwarantujemy Państwu otwarcia bramy wejściowej po zakończeniu pracy obsługi. W terminach i godzinach udostępniania obiektu bramka wejściowa jest zawsze otwarta /prosimy mocniej nacisnąć klamkę :)/

Przypominamy kilka ważnych zasad pobytu w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza oraz na terenie obiektów edukacyjnych w sąsiedztwie (pełne regulaminy udostępniania obiektów turystycznych Nadleśnictwa Gryfino dostępne są tutaj - KLIKNIJ)

- Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

- Wejście główne do ogrodu zlokalizowane jest w pobliżu niewielkiego budynku przy ogrodzeniu (po lewej stronie brukowanej drogi, którą dojeżdżacie Państwo od strony miejscowości Glinna). Prosimy o zamykanie bramki wejściowej.

- Na terenie Ogrodu nie ma możliwości skorzystania z ogniska. Obowiązuje również zakaz grillowania oraz wprowadzania psów i wchodzenia z rowerami. Rowery można pozostawić na stojaku obok wejścia do ogrodu.

- Prosimy o nieprzebywanie na terenie ogrodu, w jego sąsiedztwie (obiekty edukacyjne i turystyczne, plac rekreacyjny) i w lesie w trakcie burzy, silnych wiatrów, ulewnych deszczy. Przypominamy, że w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych nie można szukać schronienia pod drzewami, ani w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Drzewa lub ich fragmenty mogą ulec złamaniu lub wywróceniu istanowić poważne zagrożenie dla zycia i zdrowia. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. porywiste wiatry, ulewne deszcze), mogących powodować ryzyko obłamywania się konarów lub powalania drzew, w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających  ogród jest zamykany. Informacja o czasowym zamknięciu ogrodu publikowana jest na stronie internetowej www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl (Podstawa - Decyzja 11/22 Nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino z 7 kwietnia 2022 roku w sprawie krótkoterminowego wyłączania obszaru Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza z możliwości wstępu w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla odwiedzających).

- Wybrane okazy kolekcji ogrodu można poznać dzięki opisom znajdującym się pod QR kodem - KLIKNIJ

Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza jest znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Położony jest na południowo - wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec.

Występujący tu, wyjątkowo korzystny mikroklimat, w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów, nieodpornych na klimat centralnej i wschodniej Polski. Tutejsza gleba brunatna na siedlisku lasu świeżego, odpowiadającego typowi buczyny pomorskiej ma również pozytywny wpływ na ich aklimatyzację.

Historia ogrodu sięga roku 1823, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew, przejęte w 1870 roku przez nadleśnictwo państwowe w Śmierdnicy. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach powierzchni produkcyjnej jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania. Szczególnie zasłużonym w tej dziedzinie był pracujący tu przez wiele lat w końcu XIX w. nadleśniczy ze Śmierdnicy - Carl Ludwig Gene. Pierwsza informacja o ogrodzie pochodzi z 1911 roku, zaś spis z roku 1938 wykazuje obecność 51 egzotycznych gatunków drzew i krzewów. W okresie powojennym, aż do roku 1970, opieka nad ogrodem ograniczała się do budowy nowego ogrodzenia, ustawienia ławek, utrzymywania porządku. Mrozy, wichury, bujny rozrost rodzimej roślinności oraz brak nowych nasadzeń spowodowały, że do tego czasu ocalały tylko 23 gatunki z tej listy. W tym roku Lasy Państwowe i Arboretum SGGW Rogowie rozpoczęły współpracę celem właściwego zagospodarowania tego obiektu. Ustalono, że w związku z niewielkimi - wówczas niespełna 2 ha rozmiarami - nie można tu rozwijać tak bogatych kolekcji, jak w arboretach typu uniwersalnego, takich jak w Kórniku, Rogowie i Przelewicach. Przyjęto jako docelową liczbę 250 - 300 gatunków i podwojenie tej liczby po jego powiększeniu w przyszłości. Przyjęto, że szczególną uwagę należy poświęcić gatunkom drzew i krzewów wymarzającym w innych częściach Polski, oraz całkiem nowym, o nieznanej dotąd mrozoodporności...

Zgromadzona tu kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów, przede wszystkim egzotycznych. Z uwagi na niewielką powierzchnię ogrodu ma charakter typowo uniwersalny. Można więc, podczas jednej wędrówki zapoznać się tu z różnymi grupami roślin drzewiastych. Warto odwiedzić to miejsce w różnych porach roku, gdyż tylko wówczas można uchwycić całe piękno ogrodu i okazów w zgromadzonej tu kolekcji...

Życzymy miłego pobytu. Korzystajcie Państwo z możliwości relaksu i odpoczynku w tym urokliwym zakątku Puszczy Bukowej. Wsłuchujcie się w ptasi śpiew, rozkoszujcie się świeżym powietrzem i nabierajcie pośród przyrody sił do przezwyciężania trudów codzienności.

A jakie roślinne niespodzianki czekają na Państwa w ogrodzie? Oto niektóre spośród licznych okazów kolekcji:

Niezwykłe odmiany różaneczników i azalii (zakwitają w maju):

Magnolia lekarska (rozpoczyna kwitnienie w maju):

Dereń Kousa (rozpoczyna kwitnienie w maju):

Dawidia chińska (drzewo chusteczkowe - zakwita w czerwcu):

Magnolia parasolowata (rozpoczyna kwitnienie w czerwcu):

Dereń Nuttala (rozpoczyna kwitnienie w kwietniu):