Asset Publisher Asset Publisher

„Ekosystemy leśne stanowią trzon całego systemu ochrony przyrody w Polsce. W lasach jest zgromadzona duża część różnorodności biologicznej oraz tych cech przyrody, które składają się na pojęcie jej naturalności. Połowa gatunków naszej flory i fauny to gatunki leśne lub wywodzące się z lasu. Duża część obszarów chronionych Polski to obszary leśne…”

[prof. dr hab. Romuald Olaczek, 1988]

 

Lasy RDLP w Szczecinie charakteryzuje duże bogactwo przyrodnicze. Wiąże się to
z obecnością dużych kompleksów leśnych, takich jak: Puszcza Notecka, Puszcza Bukowa, Puszcza Goleniowska, Puszcza Wkrzańska, Puszcza Barlinecka (Gorzowska) czy Puszcza Drawska. Najcenniejsze ich fragmenty zostały objęte różnymi formami prawnej ochrony, pozwalającymi na zachowanie ich niezwykłych walorów przyrodniczych. Należą do nich:

- 93 rezerwaty przyrody (z czego 6 nazwanych imieniem leśników, zasłużonych dla ochrony przyrody) o pow. 6040 ha,

- 10 parków krajobrazowych o pow. 68 998 ha,

- 29 obszarów chronionego krajobrazu o pow. 175 646 ha,

- 70 obszarów Natura 2000 (22 PLB – 286 949 ha, 48 PLH – 159 266 ha),

- 1135 pomników przyrody, w tym 11 powierzchniowych o pow. 35,17 ha,

- 4 stanowiska dokumentacyjne o pow. 5,83 ha,

- 474 użytki ekologiczne o pow. 3 252,17 ha,

- 39 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych o pow. 11 751 ha,

- 451 stref ochrony, miejsc rozrodu i regularnego przebywania wyznaczonych dla gatunków zwierząt o pow. 19 811 ha.

 

Łącznie wszystkie formy ochrony przyrody pokrywają około 63% powierzchni RDLP.

 

Zapraszamy do korzystana z Banku Danych o Lasach: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy

Mapa interaktywna zawiera warstwy przestrzenne uzyskane z systemu informacji przestrzennej działającego w GDOŚ, w tym  granice: rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 i innych form ochrony przyrody.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Woda w lesie - Światowy Dzień Mokradeł 2023

Woda w lesie - Światowy Dzień Mokradeł 2023

Lasy zajmujące około ⅓ powierzchni Polski mają bardzo duży wpływ na gospodarkę wodną całego kraju, a także stanowią jeden z najważniejszych rezerwuarów słodkiej wody.

Woda w ekosystemach leśnych gromadzi się nie tylko w zbiornikach wodnych i glebie, a także  drzewach, krzewach i roślinach zielnych. Dzięki swojej budowie szczególną rolę w retencjonowaniu wody mają mszaki. W szczecińskich lasach występują licznie różne mokradła, wśród nich torfowiska, niewielkie zbiorniki wodne, bory i lasy bagienne oraz źródliska z rzadkimi gatunkami roślin (ryc. 1-2).

Nadleśnictwa nadzorowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie podejmują działania służące utrzymaniu urządzeń mających na celu kształtowanie zasobów wodnych. W ramach projektów budowane są nowe urządzenia wodne na przykład: zastawki, przepusty piętrzące lub zbiorniki wodne (ryc. 3). Leśnicy podejmują działania z zakresu ochrony czynnej, których celem jest przywracanie właściwych warunków wilgotnościowych lasom w dolinach cieków, torfowiskom
i użytkom zielonym.

W ostatnich latach obserwowane są problemy związane z niedoborami wody w lasach. Bezśnieżne zimy, mała ilość opadów szczególnie w okresach wzmożonego zapotrzebowania roślin drzewiastych na wodę, przyczyniają się do osłabienia drzew, które stają się bardziej podatne na ataki szkodników. Aktualnie trwają przygotowania do projektu o zasięgu krajowym, którego celem będzie poprawa stanu zachowania siedlisk hydrogenicznych na gruntach leśnych.

 

Tekst: Zespół ds. Ochrony Zasobów Przyrodniczych