Asset Publisher Asset Publisher

Informator pożarowy

Od początku roku do 02 czerwca br. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wybuchły 83 pożary, na powierzchni 6,59 ha.

Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 18 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Okres czerwcowego wypoczynku jest szczególnie trudny dla służb leśnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe lasów. To właśnie w dniach około długiego weekendu powstaje statystycznie najwięcej pożarów w lesie.

Bardzo przydatną w codziennej ochronie lasu przed pożarami jest infrastruktura, w którą w ostatnich latach zainwestowały nadleśnictwa tut. RDLP. W tym sezonie leśnicy mają do dyspozycji:

  • 56 obiektów o wysokości 32–60 m wysokości, tj. 52 wyposażonych w kamery HD i 4K i 8 dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem. To z nich prowadzimy wczesną detekcję lasów przed pożarami.
  • wieże TV i dostrzegalnie pożarowe, które pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.
  • w każdym z 35 nadleśnictw działąją Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów
    to niezwykle odpowiedzialna praca - to od ich zależy bezpieczeństwo lasów.
  • w każdym z 35 nadleśnictw w gotowości utrzymujemy 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy.

Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego.

99% wszystkich pożarów spowodowanych jest przez człowieka, przez jego celowe działanie lub jego lekkomyślność. Człowiek jest największym zagrożeniem dla lasu… zadaniem leśników jest ciągła dbałość o bezpieczeństwo obszarów leśnych.

Las nie obroni się sam… dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu
w lesie oraz przypominamy, iż w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

 

Las płonie szybko, ale jego odnowienie wymaga pracy wielu pokoleń leśników.

Leśnicy
Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
APELUJĄ

W przypadku zauważenia pożaru dzwoń:
998 lub 112


Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo. Przykładowo: tylko koszt odnowienia jednego hektara spalonej powierzchni leśnej przekracza 15 tys. zł.

Upalne suche lato powoduje, że tegoroczny okres zagrożenia pożarowego lasów jest wyjątkowo pracowity.  Apelujemy o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej:
http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

 

 

Tekst: Maciej Lipka
Zdjęcia: arch. LP