Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ochrona lasów przed pożarami

Ochrona lasów przed pożarami

Wraz z nadejściem wiosny ruszyła Akcja Bezpośrednia w Ochronie Przeciwpożarowej naszych lasów.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury wpływają na wilgotność ściółki leśnej, co wprost przekłada się na możliwość powstania pożaru lasu.

Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

To człowiek powoduje 90% wszystkich pożarów w lesie i tylko od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo lasów, nasze i osób w naszym otoczeniu.

Od początku roku w lasach na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano 20 pożarów na łącznej powierzchni 1,61 ha.

Tylko w marcu wybuchło 13 pożarów o powierzchni 1,55 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 6 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Jednym z najistotniejszych elementów systemu zabezpieczenia lasu są stałe punkty obserwacyjne. W tym sezonie na terenie RDLP  w Szczecinie  będzie  pracowało  56  obiektów
o wysokości 32 – 60 m wysokości, tj. 40 wyposażonych w kamery i 16 dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem. To z nich prowadzi się wczesną detekcję lasów przed pożarami. Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe pokrywają obszar naszej dyrekcji i zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia.

W każdym z 35 nadleśnictw uruchomione zostały Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów to niezwykle odpowiedzialna praca. To  od  ich  pracy  zależy  bezpieczeństwo  naszych  lasów.  W każdym
z nadleśnictw codziennie w gotowości będzie utrzymywanych 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w  czujności pozostanie blisko 200 leśników.

Mamy nadzieję, że wyjątkowa data rozpoczęcia Akcji Bezpośredniej będzie dla nas szczęśliwą….

„Chroń las przed pożarem”

13 marca Lasy Państwowe wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ruszyły z akcją Stop pożarom traw; #stoppożaromtraw

 

Tekst: M. Lipka