Asset Publisher
Ochrona gatunkowa
Ochrona gatunkowa ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną, gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk i ostoi, a także zachowanie różnorodności gatunkowej i genetycznej. W celu ochrony ostoi i stanowisk roślin lub grzybów objętych ochroną gatunkową lub ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być ustalane strefy ochrony.
Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory
i fauny. Lasy Państwowe podejmują również własne inicjatywy ochronne. Pomagają wybranym gatunkom zwierząt i roślin zasiedlić miejsca, gdzie gatunki te wyginęły (tzw. reintrodukcje) lub, gdzie są zagrożone wyginięciem (restytucje). Dotyczy to np. cisa, sudeckich jodeł, cietrzewia, głuszca, sokoła wędrownego, a także rysia i popielicy.
Na terenie RDLP w Szczecinie występuje wiele stanowisk chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dla zachowania populacji najbardziej zagrożonych gatunków zwierząt, roślin oraz grzybów, niezwykle istotna jest ich ochrona strefowa.
Na terenie RDLP w Szczecinie ustanowionych jest 451 stref ochrony, miejsc rozrodu
i regularnego przebywania wyznaczonych dla gatunków zwierząt o łącznej powierzchni 19 811 ha, dla takich gatunków jak:
- bielik (219),
- bocian czarny (77),
- kania ruda (57),
- kania czarna (16),
- rybołów (16),
- orlik krzykliwy (33),
- włochatka (8),
- sóweczka (2),
- puchacz (5),
- sokół wędrowny (9),
- gniewosz plamisty (1),
- żółw błotny (8).
Od kilkunastu lat rybołów należy do jednych z najbardziej zagrożonych wymarciem gatunków ptaków szponiastych w naszym kraju. W tym, prawie 1/3 populacji krajowej rybołowa znajduje się na terenie RDLP w Szczecinie. Staramy się szczególnie dbać o ten gatunek. Wspólne z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. w 2012 r. podjęliśmy współpracę na rzecz odbudowy populacji rybołowów w województwie lubuskim.
W ramach współpracy zostało wybudowanych ponad 40 sztucznych platform lęgowych dla tego gatunku. Od 2017 r. w Lasach Państwowych realizowany jest projekt pn. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” we współpracy z Komitetem Ochrony Orłów. 17 nadleśnictw z terenu RDLP w Szczecinie uczestniczy w projekcie. Szczegóły projektu znajdują się na stronie internetowej. W ramach projektu można oglądać on-line rybołowy z Puszczy Barlineckiej.
Na wzrost w ostatnich czasach nadrzewnej populacji sokoła wędrownego na terenie tut. dyrekcji wpływ miała prowadzona od 2001 r. reintrodukcja tego gatunku w Puszczy Barlineckiej. Do 2006 r. program reintrodukcji prowadziło Nadleśnictwo Barlinek wspólnie ze Stacją Badawczą Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu, przy udziale finansowym firmy Barlinek S.A. a od 2010 r. działania na rzecz ochrony tego gatunku kontynuuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Łącznie w tych latach wpuszczono w Nadleśnictwie Barlinek ok. 200 sokołów. Efekty widoczne są po wielu latach reintrodukcji. W 2012 r. zlokalizowano na terenie Nadleśnictwa Barlinek pierwsze w Polsce gniazdo sokoła wędrownego na drzewie. Aktualnie mamy już 9 stanowisk tego gatunku.
Nadleśnictwa tut. dyrekcji uczestniczą również w programie ochrony i restytucji cisa pospolitego w Lasach Państwowych na lata 2016-2030. Pionierem w reintrodukcji cisa pospolitego jest Nadlesnictwo Rokita, które od 1993 r. realizuje projekt jego reintrodukcji chroniąc odnowienia naturalne oraz produkując sadzonki cisa na szkółce. Tym samym Nadleśnictwo Rokita zostało wyróżnione w 2004 r. za projekt: „Zwiększenia bioróżnorodności w Nadleśnictwie Rokita poprzez zabezpieczenie naturalnego odnowienia cisa oraz przygotowanie wzorcowych remiz śródleśnych" przez GEF (Global Environment Facility)– agendę ONZ-tu zajmującą się ekologią.
Listy chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt występujących w nadleśnictwach znajdują się w Programach Ochrony Przyrody dla poszczególnych nadleśnictw.
Opr.: Wydział Ochrony Lasu
Asset Publisher
Aleja Akacjowa upamiętniająca bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Aleja Akacjowa upamiętniająca bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Aleja Akacjowa upamiętniająca bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Z inicjatywy pracowników Nadleśnictwa Bogdaniec oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej powstała Aleja Akacjowa upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego. Aleję tworzy: Tablica pamiątkowa oraz czternaście głazów z repliką Drogi Krzyżowej z Rywałdu, czyli miejsca , w którym w 1956 r. przetrzymywany był ksiądz kardynał Stefan Wyszyński i tam właśnie, na ścianie swojej celi klasztornej, własnoręcznie napisał drogę krzyżową. Przy każdym kamieniu posadzone są drzewka akacjowe.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili Ksiądz Biskup Adrian Put, Dyrektor RDLP Szczecin Andrzej Szelążek, Kapelan Leśników - proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża w Trzebieży Mieczysław Wdowiak, proboszcz Parafii św. Michała Archanioła w Jeninie Zbigniew Bujanowski, proboszcz Parafii Braci Mniejszych Kapucynów w Gorzowie Wlkp o. Krzysztof Gajewski, Zastępca Wójta Gminy Bogdaniec Rafał Deptuła, przewodniczący Regionu Zachodniego ZLP w RP Jarosław Szałata, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Renata Pieksza , a także Zespół Trębaczy Myśliwskich „Gorzowska Knieja”. W uroczystości brali udział leśnicy z Nadleśnictwa Bogdaniec na czele z Nadleśniczym Piotrem Pietkunem oraz mieszkańcy gminy.
Posadzona Aleja Akacjowa jest kolejnym działaniem leśników z Nadleśnictwa Bogdaniec , wpisującym się w szeroko pojętą działalność edukacyjno-wizerunkową Lasów Państwowych. Dwie poprzednie posadzone Aleje, to Aleja 100-cisów – powstała w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Aleja 100 dębów- powstała w 100- rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II.