Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

ORIENTEERING – ZIELONY PUNKT KONTROLNY

Lubisz biegać, ale znudziło ci się bicie rekordów prędkości? Spróbuj czegoś nowego. W biegach na orientacje równie ważna, co sprawne nogi i płuca, jest głowa.

O co chodzi w biegu na orientację? O jak najszybsze przebycie określonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Którędy zawodnik pokona dystans pomiędzy kolejnymi punktami, zależy tylko od niego: jego sprawności poruszania się w terenie, zmysłu orientacji i strategii. Do pomocy ma - coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych - mapę i kompas. Żeby ukończyć zawody, musi zaliczyć wszystkie punkty w odpowiedniej kolejności. Swoją obecność w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz częściej, na specjalnym chipie.

Jest to doskonałe połączenie wysiłku fizycznego z wysiłkiem umysłowym, które możemy uprawiać w kontakcie z naturą, niezależnie od pogody o każdej porze roku.

Naturalnym terenem do uprawiania biegów na orientację są lasy. Dlatego też Lasy Państwowe postanowiły przyjść z pomocą miłośnikom tej dyscypliny. W 2011 r. Ogólnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientację Leśników przedstawił koncepcję Zielonego Punktu Kontrolnego, czyli zainstalowanie w lasach lub parkach stałych punktów kontrolnych, które umożliwiłyby bieg w dowolnym czasie. Takie standaryzowane punkty mają logo właściciela, zarządcy terenu lub sponsora, plakietki z symbolem orienteeringu, kasownik (perforator) kart kontrolnych oraz kod kreskowy umożliwiający elektroniczne potwierdzenie obecności zawodnika. Do tego zarządcy terenu przygotowują znormalizowane mapy do orienteeringu, które uczestnicy biegu będą np. mogli ściągnąć z internetu.

Do tej pory powstały cztery projekty Zielonych Punktów Kontrolnych w RDLP w Szczecinie, na terenie nadleśnictw:

Proponowane trasy możemy pokonywać indywidualnie lub grupowo, w formie rekreacji lub rywalizacji sportowej. Tempo zabawy określamy samodzielnie: od spaceru przez marsz, trucht do biegu, w zależności od fizycznych możliwości. Od nas również zależy czy trasę pokonamy pieszo, czy może na rowerze? Wariantów tej formy aktywności jest całe mnóstwo.

Szczegółowe informacje na temat ZPK zlokalizowanych na terenie RDLP w Szczecinie znajdziecie na stronach poszczególnych Nadleśnictw.

Więcej o Zielonych Punktach Kontrolnych w innych częściach Polski: 
www.zielonypunktkontrolny.pl

Serdecznie zapraszamy do zabawy!