Asset Publisher Asset Publisher

XVIII edycja Rajdu Harcerskiego „ZAPAŁKA'18” za nami

Za nami tegoroczna odsłona Ogólnopolskiego Rajdu Harcerskiego Zapałka'18, którego organizatorem jest 7 DH „Dragon” im. 1 Dywizji Pancernej. Od piątku Powiat Międzychodzki był stolicą harcerstwa!

Rajd tradycyjnie rozpoczęto apelem i ogniskiem. Dwadzieścia jeden patroli, w tym jeden Wojsk Obrony Terytorialnej, wzięły udział w dwóch grach terenowych.

W nocy z piątku na sobotę w okolicach Przedlesia odbywała się gra terenowa, na której harcerze przemierzyli około 10 km. W sobotę od godziny 7:00 patrole wyruszyły na niespełna 30 km trasę, w trakcie której było dwanaście punktów z zadaniami. Wśród nich m.in. rozkładanie namiotu wojskowego na czas, smażenie jajecznicy, bieg z noszami, strzelanie z łuku, rozwiązywanie łamigłówek, pierwsza pomoc czy pływanie kajakiem.

Trasy rajdu są co roku inne, jednak prowadzone  głównie po terenach leśnych zarządzanych  przez Nadleśnictwo  Międzychód, które angażuje się w realizację tego zadania.
Poza sprawdzeniem  wiedzy i sprawności harcerskiej, rajd ma za zadanie poznawanie walorów przyrodniczych terenów leśnych Puszczy Noteckiej.

Zwycięzcami trasy harcerskiej okazał się patrol 31 PDSH ELEMENTUM z Poznania, a trasy wędrowniczej Reprezentacja Hufca ZHP Śmigiel.