Asset Publisher Asset Publisher

WZMOCNIONO GNIAZDO SOKOŁA

DLA BEZPIECZEŃSTWA I WYGODY PTAKÓW

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w celu utrzymania pary lęgowej sokoła wędrownego, zlokalizowanej w naszych borach, podjęło się budowy platformy lęgowej dla tego gatunku. Praca ta wynika z faktu, iż sokoły zajmują gniazda innych ptaków, nie dobudowując czy odnawiając go, a gdy ono ulegnie zniszczeniu, odlatują w poszukiwaniu nowego miejsca. Wzmocnienie konstrukcji gniazda dodatkowo ułatwia uzyskanie sukcesu lęgowego parze ptaków. Podjęte wspólne działania były więc uzasadnione.

Instalacja sztucznego gniazda odbyła się w miejscu istniejącego. W tym celu wyspecjalizowany ornitolog udał się w korony drzew i znalazł istniejące stare gniazdo. Zamontował on sztuczne gniazdo, w którym naturalne materiały w postaci gałęzi, zrębków i mchu, zostały wzmocnione deskami oraz drutami. Krótko mówiąc, istniejące gniazdo naturalne, zostało przeniesione z całym materiałem na wzmocnioną konstrukcję, co umocniło jego strukturę. Co istotne z punktu widzenia występujących gwałtownych zjawisk atmosferycznych, ustabilizowanie gniazda w koronie drzewa dodatkowo chroni je, np. przed upadkiem w trakcie nawałnic czy silnych wiatrów. Lokalizacja gniazda nie uległa zmianie, a ptaki zyskały odnowione i wzmocnione gniazdo, które powinno zapewnić im bezpieczne wysiadywanie jaj i wychowywanie piskląt przez długie lata.

Warto wspomnieć, że rozwiązanie to jest powszechnie wykorzystywane w ochronie gniazdujących par ekotypu nadrzewnego sokoła wędrownego na terenie naszego kraju. Aktualnie brak jest alternatywnych rozwiązań w kwestii wzmocnienia konstrukcji istniejących gniazd, zasiedlonych przez ten gatunek. Co ważne, czynności te nie są negatywnie odbierane przez dziko występujące populacje sokoła w Polsce.

 

Tekst: M. Hałuszczak