Asset Publisher Asset Publisher

Koronacja w Resku

Leśnicy Nadleśnictwa Resko przygotowali stoisko promocyjne podczas festynu rodzinnego towarzyszącemu wydarzeniu koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Resku.

Obraz Matki Boskiej Reskiej w Resku cieszy się ogromną popularnością i czcią wiernych od chwili przeniesienia go do tutejszej świątyni w 1945 roku. Obraz zostal przywieziony z pobliskiego klasztoru w Święciechowie, gdzie był otaczany kultem przez Siostry Konwentu Karola Boromeusza. Klasztor w Święciechowie był pierwszym na Pomorzu Zachodnim żeńskim klasztorem katolickim od czasu reformacji. Klasztor istniał do roku 1945, do wkroczenia Armii Czerwonej, która zajęła zespół klasztorny zdewastowała i spaliła w marcu 1945 r., a całkowicie rozebrany został w roku 1954 wraz z kościołem. Tylko niewielka liczba sióstr, dzieci, młodzieży i starców z sierocińca, szkoły, szpitala i domu starców ocalała po wkroczeniu Armii Czerwonej. Podczas ewakuacji w klasztorze pozostały dzieci z ograniczoną sprawnością umysłową lub fizyczną i starców z których część mogła spłonąć żywcem. Część Sióstr Boromeuszek zginęła śmiercią męczeńską na miejscu.

2 lipca br. w sanktuarium w Resku, podczas mszy św. ks. arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał koronacji wizerunku MB Niepokalanej. Na Cmentarzu Komunalnym w Resku, zostało także poświęcone lapidarium upamiętniające posługę i męczeństwo Sióstr Boromeuszek z Klasztoru w Święciechowie.

Po mszy koronacyjnej odbył się festyn rodzinny, na którym przy stoisku edukacyjno-promocyjnym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Resko, została  m.in. zaprezentowana wystawa prac rzeźbiarskich Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Pana Andrzeja Szelążka.

Dziekujemy za udział w tym wzniosłym wydarzeniu.

 

 

Źródło: GS24.pl