Asset Publisher Asset Publisher

Wyruszamy na poszukiwania razem z Nadleśnictwem Gryfino

W ramach kontynuacji projektu „Zakładamy sady”, wspólnie z Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych wyruszamy na kolejne poszukiwania wyjątkowych drzew.

Przedmiotem naszych zainteresowań są drzewa owocowe w starszym wieku, w kondycji umożliwiającej pobranie z nich w przyszłości fragmentów pędów, które posłużą do wyhodowania sadzonek. Młode drzewka trafią do sadów złożonych ze starych odmian, zakładanych przez nas na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Pierwszymi poszukiwaniami przeprowadzonymi w ubiegłym roku zapoczątkowaliśmy tworzenie mapy, na której umieszczamy lokalizację odnalezionych drzew oraz drzew w zakładanych przez nas sadach.

We wrześniu 2022 roku gościliśmy na terenie nadleśnictwa ekspedycję pomologiczną z pracownikami Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie oraz przedstawicielami Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych. Wówczas również przemierzaliśmy szlaki i leśne zakamarki w poszukiwaniu i katalogowaniu cennych drzew. Wszystko po to, aby w przyszłości móc ocalić w nowych sadzonkach te wyjątkowe i niekiedy cenne odmiany.  W trakcie naszych bieżących, lutowych wypraw skupimy się na pobraniu fragmentów pędów z niektórych drzew odnalezionych przez nas latem. W niedalekiej przyszłości posłużą do założenia na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej „Repozytorium starych odmian drzew owocowych Pomorza Zachodniego”. W ten sposób powstanie wyjątkowa kolekcja, w której rosnąć będą drzewa oznaczone miejscem pochodzenia, odmianą i jeśli będzie to możliwe do ustalenia - swoją historią.

Fotografia przedstawia członków ekspedycji terenowej we wrześniu 2022 r. przy pracy nad katalogowaniem odnalezionych odmian jabłoni

Jeśli macie Państwo ochotę przyłączyć się do poszukiwań - zapraszamy

Możecie podzielić się z nami informacją o starych drzewach owocowych, które posiadacie w ogrodach lub sadach. Mamy możliwość odwiedzenia Państwa z ekspertami  i znawcami odmian, z którymi oglądać będziemy zgłoszone okazy. To jedyna i niepowtarzalna okazja nawiązania kontaktu i rozmów z miłośnikami tych wyjątkowych drzew. To również często jedyna możliwość oznaczenia odmian, które Państwo posiadacie. Przyjrzymy się zgłoszonym okazom i w przypadku wyjątkowych pobierzemy z nich w odpowiednim czasie i za zgodą właścicieli zrazy do wyprodukowania młodych drzewek. Osoby, które dokonają zgłoszenia wybranych przez nas drzew otrzymają od naszych ekspertów ich sadzonki. Młode drzewka cieszyć będą po posadzeniu i kontynuować niezwykłą historię swoich rodziców. Chcemy również porozmawiać z Państwem na temat zgłoszonych okazów. Może znacie Państwo ich historię, wiecie kiedy mogły zostać posadzone? To cenne informacje.

Zasady zgłoszeń:

Na zgłoszenia czekamy do dnia 1 czerwca 2023 r. Mogą one dotyczyć wyłącznie lokalizacji na terenie powiatu gryfińskiego.

Poszukujemy drzew „starych”, posadzonych najlepiej w latach przedwojennych

Informacja powinna zawierać lokalizację (nazwę miejscowości) w której rosną drzewa/drzewo (mile widziane są mapy z naniesionym punktem i zdjęciem drzewa) oraz imię i numer telefonu osoby zgłaszającej informację. Okazy mogą być zgłaszane wyłącznie przez ich właścicieli. To niezbędne abyśmy w uzgodnionym terminie mogli odwiedzić Państwa i wspólnie obejrzeć drzewo/drzewa, które zgłosicie.

Prosimy o przesłanie krótkiej informacji na adres gryfino@szczecin.lasy.gov.pl (w terminie do 1 czerwca 2023 r., z dopiskiem w temacie wiadomoci - "Zgłoszenie drzewa owocowego")

W przypadku dużej ilość zgłoszeń zastrzegamy sobie możliwość dokonania wyboru miejsc, które zostaną przez nas odwiedzone. Zgłoszone lokalizacje odwiedzać będziemy według kolejności ustalonej przez ekspertów. Przed przyjazdem kontaktować się będziemy z Państwem telefonicznie w celu ustalenia dogodnego dla Państwa terminu.

Wspólnie zadbamy o niezwykłe, przyrodnicze dziedzictwo.

Ukryte owocowe skarby rosną często w leśnych gęstwinach, przy ruinach domostw, w starych sadach przy posesjach, wzdłuż śródpolnych alei, leśnych dróg i w wielu innych lokalizacjach, które odnajdujemy i poznajemy. Wszystko po to aby ocalić te przyrodnicze perły, dając im nowe życie w młodych drzewkach. Drzewa starych odmian to nie tylko smaczne owoce. To również historia i tajemnica ukryta w każdym z nich. Każde zostało posadzone przed dekadami przez nieznanych często ludzi. Każde wpisuje się również w historię miejsca, w którym rośnie.