Asset Publisher Asset Publisher

Tajemnice Krzywego Lasu cz. III

Krzywe sosny-szyszki-nasionka i...co dalej? :)

Jak powstaną sosenki z nasion zebranych z krzywych sosen? Jak długo wzrastać będzie taka sadzonka, zanim trafi do Nowego Krzywego Lasu?

O tym i o wielu innych fascynujących tajemnicach świata przyrody i pracy leśników opowiadamy w kolejnym odcinku cyklu edukacyjnego „Energia Krzywego Lasu”. Cykl prezentuje etapy powstawania pokoleń sosnowego lasu – od nasionka do młodego drzewka.

Najnowszy film powstał w szkółce leśnej Nadleśnictwa Łobez. Sympatyczna Pani Joasia – leśniczy szkółkarz opowiada w jaki sposób przygotowane zostaną sadzonki z nasion pozyskanych z krzywych sosen. A to nie lada sadzonki, bo otrzymane z nich drzewka trafią następnie do Nowego Krzywego Lasu. Czy wyrosną „krzywe”? Zobaczymy :-)

 

 

Pierwszy odcinek cyklu zrealizowany został w lutym b.r. i przedstawiał proces pozyskiwania szyszek z krzywych drzew rosnących w Krzywym Lesie:

 

 

W drugim odcinku, przygotowanym w Wyłuszczarni Nasion Nadleśnictwa Dębno pokazaliśmy w jaki sposób pozyskuje się nasionka z zebranych zimową porą, sosnowych szyszek:

 

 

Rewitalizacja Krzywego Lasu prowadzona jest dzięki wspólnemu zaangażowaniu Nadleśnictwa Gryfino, Gminy Gryfino oraz Fundacji PGE i Grupy PGE.

Dziękujemy Nadleśnictwom Dębno i Łobez za pomoc w przygotowaniu materiałów.

Jeśli nie byliście jeszcze Państwo w Krzywym Lesie - obejrzyjcie film i...przyjedźcie, aby osobiście poczuć tajemniczą aurę tego miejsca :)

Polecamy:

 

Tekst: Lidia Kmiecińska, Nadleśnictwo Gryfino
Grafiki: Canva