Asset Publisher Asset Publisher

Rybołowy wybrały nowe gniazdo

Zaledwie półtora miesiąca nie było zasiedlone nowe sztuczne gniazdo w Nadleśnictwie Chojna. 27 kwietnia w gnieździe zamontowanym na słupie linii energetycznej zauważono rybołowy.

W ramach prowadzonego monitoringu ornitologicznego Marcin Kaczmarek, leśnik i  opiekun gniazd rybołowów, potwierdził zasiedlenie przez parę rybołowów jednej z kilku platform, zamontowanych na terenie Nadleśnictwa Chojna.

 

Nowe gniazdo rybołowów – tym razem na słupie! 🎉 😍😍😍 🎉 Dwa miesiące temu zamontowaliśmy platformy na słupach należących...

Opublikowany przez Rybołowy Online Wtorek, 27 kwietnia 2021

To niewątpliwie wielki sukces, ponieważ jest to pierwsze takie stanowisko w tym rejonie, położone na obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Odry. Leśnicy mają nadzieję, że nowe miejsce lęgowe na stałe wpisze się w krajobraz Nadleśnictwa Chojna, a ptaki rokrocznie będą powracały tam z Afryki.

Rybołów jest niezwykle rzadkim i pięknym ptakiem, a jeszcze kilka lat temu w całym naszym kraju było zaledwie 30 stanowisk lęgowych. Zakładanie sztucznych gniazd dla rybołowów jest jednym z działań projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” realizowanego wspólnie przez leśników i ornitologów.