Asset Publisher Asset Publisher

Przyrodnicza ścieżka edukacyjna w środku miasta

W Parku imienia Oskara Tietza nad Jeziorem Miejskim w Międzychodzie odbyło się uroczyste otwarcie przyrodniczej ścieżki edukacyjnej składającej się z 5 tablic sfinansowanych przez Nadleśnictwo Międzychód przy współpracy z Gmina Międzychód.

Nowe tablice edukacyjne pojawiły się pomiędzy placem zabaw dla najmłodszych, a muszlą koncertową. Łącznie jest ich pięć. Jedna traktuje o łąkach kwietnych, które w ostatnich latach zostały urządzone w parku i pszczołach oraz innych zapylaczach. Dwie kolejne dotyczą grzybów oraz zwierząt i ich tropów. Czwarta to ciekawostki dendrologiczne, a piąta z kolei to informacje o życiu ptaków. Całość to niemal gotowy scenariusz na lekcje przyrody dla przedszkolaków, czy uczniów szkół podstawowych w terenie.

Lasy Państwowe od dawna tworzą ścieżki edukacyjne, ale zazwyczaj na terenach leśnych. Szkołom, czy przedszkolom nie zawsze łatwo jest do nich dotrzeć, bo zawsze trzeba wtedy organizować transport. Niedawno nad Jeziorem Miejskim tworzyliśmy razem z Gminą Międzychód łąki kwietne. Teraz pomyśleliśmy, by w przestrzeni miejskiej stworzyć właśnie ścieżkę edukacyjną – mówił Sylwester Morawiak.

Symboliczną wstęgę otwierającą ścieżkę przecinał Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód – Sylwester Morawiak z Burmistrzem Gminy Międzychód Krzysztofem Wolnym oraz uczniami międzychodzkich szkół i przedszkolakami.

Jeśli ta forma edukacji sprawdzi się nad Jeziorem Miejskim, będziemy chcieli to rozbudować, może nawet wokół jeziora. Na razie zachęcamy wszystkie dzieci i młodzież, by wyciągnęli z domów swoich rodziców i przyszli zobaczyć to, co powstało – podkreślał Krzysztof Wolny.

Lidia Górna w z Urzędu Miasta i Gminy w Międzychodzie wyjaśnia, że tablice sfinansowało Nadleśnictwo Międzychód, ale Gmina Międzychód będzie o nie dbać. I już planowane są kolejne urozmaicenia.

Wkrótce na niektórych drzewach w parku pojawią się oznaczenia, które pozwolą na sprawdzanie i weryfikowanie wiedzy z tablic w rzeczywistości. Przy jednej z tablic pojawi się też gra związana z tropami zwierząt. A w przyszłym roku zamierzamy rozwijać pomysł tworzenia łąk kwietnych w mieście – zaznacza.

Serdecznie zapraszamy na spacer połączony z nauką

Źródło: miedzychod.naszemiasto.pl – Krzysztof Sobkowski. Zdjęcia – Hanna Perzanowska.