Asset Publisher Asset Publisher

Pomagamy ptakom przetrwać zimę - wykonujemy „ekologiczne” karmniki

Zima, to szczególnie trudny okres dla ptaków. Wraz z dziećmi z Przedszkola Miejskiego w Drawnie stworzyliśmy unikatowe, pochodzące z naturalnych składników mini karmniki.

Wspólne zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie zasad racjonalnego dokarmiania zwierząt bytujących w naszych lasach. Poznawaliśmy gatunki ptaków, jakie obserwujemy za oknem. Przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się także, na czym polega ochrona strefowa ptaków w lesie. Następnie przystąpiliśmy do zadań praktycznych. Każdy miał okazję stworzyć swój własny „mini karmnik”. Otwarte szyszki sosnowe, przewiązaliśmy naturalnym sznurkiem. Zanurzyliśmy je w smalcu oraz obtoczyliśmy ziarnami m.in. słonecznika, siemienia lnianego, prosa oraz pszenicy. Dzieci powiesiły swoje autorskie dzieła w ogrodzie na terenie przedszkola. Wspólnie podziwialiśmy, jak szybko zapełnia się nasza „ptasia stołówka”.

Zajęcia przysporzyły dzieciom dużo radości. Były doskonałą okazją do kształtowania poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

Warto pamiętać, że w okresie zimowym leśnicy systematycznie wykładają w lasach specjalną karmę dla ptaków. Jest to przygotowana mieszanka tłuszczowo-nasienna, w skład której wchodzą między innymi: ziarna zbóż, pestki roślin oleistych oraz tłuszcze. Odbywa się to w ramach działań z zakresu ochrony lasu i przyrody.

Dokarmianie ptaków bytujących zarówno w lesie, jak i za naszym oknem przyniesie nam wiele korzyści. Zachęcamy do racjonalnego ich dokarmiania. Niech postawa najmłodszych, będzie dla nas przykładem. Bardzo dziękujemy za wspaniałe zajęcia i wasze zaangażowanie.

 

                                                                                               /Tekst: Julia Paszkiewicz/

            /Zdjęcia: Julia Paszkiewicz, Ilona Herba, zasoby Przedszkola Miejskiego/