Asset Publisher Asset Publisher

Kolejny owocowy zakątek już rośnie

Blisko stu uczestników wzięło udział we wspólnym założeniu sadu na gruntach Nadleśnictwa Gryfino, położonych w zasięgu szczecińskiego osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce.

Tym razem postawiliśmy na rozmaitość gatunków i odmian – z założeniem kontynuacji koncepcji zakładania sadów z drzew...o niezwykłej historii. Drzew owocowych starych odmian, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans i powrót do ogrodów. Podobnie jak sad jabłoniowy, który założyliśmy w czerwcu ubiegłego roku przy szlaku rowerowym Blue Velo również i ten służyć będzie wszystkim, którzy będą mieli ochotę korzystać z jego pożytków.

W nowym sadzie, założonym 28 maja 2022 r., posadziliśmy 70 unikatowych odmian drzew owocowych (jabłonie, śliwy, grusze). Uczestnicy losowali odmianę, sadzili wylosowane drzewko, a następnie otrzymywali certyfikat jego posadzenia oraz publikację poświęconą starym odmianom owocowym. Spotkanie było okazją do poszerzenia wiedzy z zakresu uprawy i odmian, którą dzielili się eksperci z Lubuskiego Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych - partnera wydarzenia. Założeniu sadu towarzyszyły niezwykłe warsztaty, prowadzone przez członków Stowarzyszenia Carpe Diem z Gminy Dobra. W ich trakcie uczestnicy mogli wykonać kompozycje kwiatowe, wianuszki z naturalnych materiałów, las i mini ogródki w szklanych naczyniach.

Założony sad jest pierwszym miejskim sadem społecznym na terenie nadleśnictwa. We wspólnej (otwartej dla każdego) przestrzeni będzie można odpocząć, poznać się wzajemnie, wymienić doświadczenia związane z ogrodnictwem, obserwować wzrost drzewek i razem korzystać ze smacznych owoców opieki nad nimi.

Dziękujemy Radzie Osiedla Płonia, Śmierdnica, Jezierzyce i Zarządowi Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Leszczyniec” za pomoc w organizacji spotkania oraz wszystkim uczestnikom za wspólną pracę.

Partnerzy wydarzenia:

Centrum Informacyjne Lasów Państwowych

Lubuskie Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych

Stowarzyszenie Carpe Diem z Gminy Dobra

Nową powierzchnią z drzewami owocowymi kontynuujemy projekt „Zakładamy sady”, rozpoczęty wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych i Lubuskim Centrum Starych Odmian Drzew Owocowych. Pierwszy z sadów, złożony ze starych odmian jabłoni powstał w czerwcu 2021 r. na gruntach nadleśnictwa, w sąsiedztwie szlaku rowerowego Blue Velo w Małym Borzymku. Projekt kontynuowaliśmy jesienią 2021 r. organizując akcję „Przerwa na owoc”, przekazując drzewka placówkom oświatowym i domom pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino w celu założenia „mini sadów” przy ich placówkach.

Fotografie - Pan Paweł Miedziński oraz Nadleśnictwo Gryfino