Asset Publisher Asset Publisher

Drzewa łączą Polaków

Sadzenie drzew to nie tylko wyraz dbałości o środowisko. To przynosząca rozmaite korzyści aktywność na świeżym powietrzu, w otoczeniu wiosennej przyrody, która jednoczy Polaków bez względu na wiek i poglądy. I to właśnie przyświeca organizatorom akcji „Łączą nas drzewa”.

Druga edycja ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa” odbyła się 5 maja w niemal 130 lokalizacjach na terenie całej Polski. Lokalne społeczności, w tym młodzież, przedstawiciele samorządów i władz państwowych, zasadzili dziesiątki tysięcy młodych drzew. Sadzenie było okazją do zapoznania się z codzienną pracą leśników, którzy organizują wydarzenia w terenie.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wydarzenie miało miejsce
w Resku. W sadzeniu uczestniczyli, m.in. Mateusz Wagemann Wicewojewoda Zachodniopomorski, Renata Kulik Starosta Powiatu Łobeskiego, Arkadiusz Czerwiński Burmistrz Reska, Dariusz Matecki Radny m. Szczecina, bryg. Jacek Dziurdz  Komendant Powiatowy PSP Łobez oraz dzieci, młodzież i lokalna społeczność. Obecni byli leśnicy na czele
z Andrzejem Szelążkiem Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Wojciechem Dąbkiewiczem Nadleśniczym Nadleśnictwa Resko.

Wśród sadzących byli również rodzice, którym w okresie od 30 sierpnia 2019 r. do 30 marca 2022 r. urodziło się dziecko i na cześć narodzin posadzili pamiątkowe drzewko, oznaczone tabliczką z imieniem swojego dziecka (kontynuacja akcji: Jedno dziecko jedno drzewo).

Podczas sadzenia miało też miejsce przekazanie symbolicznego czeku dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie na zakup samochodu. Na ręce bryg. Jacka Dziurdzia;  czek wręczyli: A. Szelążek, M. Wagemann, D. Matecki i W. Dąbkiewicz. Darowiznę
w wysokości 30 tys. zł przekazało Nadleśnictwo Resko.

Leśnicy otrzymali GIGA laurkę, jako podziękowanie za opiekę nad polskimi lasami, od przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Laurkę wręczył Jarosław Marciniak; prezes Fabryki Aktywności Młodych (FAM) z Gorzowa Wlkp.

W ramach wydarzenia przygotowane zostało także stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych z możliwością degustacji produktów marki „Dobre z lasu”, gdzie zaprezentowano ekologiczną, naturalną i zdrową żywność na bazie dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów.

Pomysłodawcą całej akcji jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, mówi:

–  Dzięki pracy leśników oraz zaangażowaniu w tego typu akcje, lesistość sięga dziś prawie
30 proc. powierzchni Polski. I cały czas rośnie. Warto sadzić drzewa, bo to one są kluczowym elementem zielonej infrastruktury naszego kraju.

¾ lasów w kraju znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą gospodarkę leśną, uwzględniającą potrzeby przyrody, ludzi oraz gospodarki. Niebagatelne zasoby leśne znajdują się też w rękach prywatnych.

– Niezależnie od tego, kto jest właścicielem lasu, wspólna troska o lasy jest dla nas, leśników celem nadrzędnym. Drzewa zapewniają nam tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, są także miejscem bytowania wielu gatunków fauny i flory oraz doskonałym odnawialnym surowcem. Dzięki lasom możemy korzystać z takich darów natury, jak grzyby czy zioła. Pobyt mię w lesie korzystnie wpływa też na naszą kondycję i samopoczucie – mówi Józef Kubica, p.o. Dyrektor Generalnego Lasów Państwowych.

Akcja „Łączą nas Drzewa” rozpoczęła się w okresie pandemii. Ministerstwo Klimatu
i Środowiska wraz z Lasami Państwowymi wyszły naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą. Prozdrowotna rola lasów jest nie do przecenienia.