Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nasiona buka na wagę złota

Nasiona buka na wagę złota

Obfity urodzaj nasion buka zdarza się średnio co 8 lat.

     Poprzedni dobry urodzaj nasion tego gatunku wystąpił w 2011 roku. Imponujący urodzaj mamy także w bieżącym roku. Drzewa są obwieszone torebkami nasiennymi, z których każda zawiera po dwa nasiona. W wyniku długotrwałej letniej suszy znaczna część drzew zrzuciła liście, ale utrzymała nasiona. W wyniku braku opadów i wysokich temperatur nasiona są mniejsze, słabiej wykształcone. Jednak mimo małych rozmiarów nasion ich jakość jest dobra.

     Konieczny jest ich zbiór, aby umożliwić produkcję sadzonek na kilka najbliższych lat.

   W bieżącym roku w lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie planujemy zebrać około 46 ton tych nasion, z tego 30 ton w lasach Puszczy Bukowej położonej nieopodal Szczecina.

   Najlepszą metodą jest zbiór opadłych nasion na siatki. Nie mają one kontaktu z grzybami znajdującymi się w ściole leśnej i stosunkowo łatwo je z tych siatek zebrać. Ponadto ta metoda gwarantuje, że zbiór zostanie dokonany z najlepszych, wybranych do tego celu drzewostanów nasiennych.

    W lasach Puszczy Bukowej wyłożyliśmy siatki na powierzchni 20 hektarów. Szacujemy, iż zbierzemy około 25 - 30 ton nasion. Pozostałą ilość planujemy zebrać z terenu innych nadleśnictw – również z wytypowanych i uznanych drzewostanów nasiennych. Jak leśnicy zbierają nasiona buka np. w Nadleśnictwie Sulęcin można zobaczyć tutaj:

https://gorzow.tvp.pl/44732002/trwa-zbieranie-nasion-buka-w-tym-roku-uda-sie-zebrac-ok-2-tony-nasion

     Pogoda aktualnie nie sprzyja opadaniu nasion. Torebki nasienne dobrze się otwierają i uwalniają nasiona przy słonecznej suchej pogodzie, z lekkim wiatrem pomagającym w osuszaniu torebek nasiennych. Obecnie mamy deszcze, których brakowało w okresie letnim dla dobrego dojrzewania nasion i utrzymania drzewostanów w dobrej kondycji. Czekamy na dobrą pogodę, wówczas ruszą intensywne prace ze zbiorem nasion, transportem ich do Przechowalni Nasion Buka w Pniewie koło Gryfina i ich przygotowaniem do przechowywania wieloletniego.

 

   Zebrane nasiona powinny wystarczyć przynajmniej na 5 lat. Dłuższe przechowywanie związane jest ze znacznym spadkiem jakości nasion.

 

    Między latami dobrego, dużego urodzaju nasion występują zwykle niewielkie, lokalne urodzaje – wówczas będziemy mogli dokonać zbiorów uzupełniających, aby dotrwać do kolejnego dobrego roku nasiennego buka (który teoretycznie powinien wystąpić w 2027.).          

 

 

Tekst i zdjęcia: Roman Gatalski, Wydział Hodowli Lasu