Aktualności Aktualności

Profesor Jerzy Tumiłowicz patronem Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej

Twórcy niezwykłej kolekcji – z pamięcią i wdzięcznością

Znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Gryfino Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. prof. Jerzego Tumiłowicza to jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w Polsce. Słynie z unikatowej kolekcji drzew i krzewów, gromadzonej przez lata na jego niewielkiej powierzchni. Wszystko dzięki pasji i pełnej poświęcenia pracy prof. Jerzego Tumiłowicza – długoletniego opiekuna naukowego obiektu. Jego ogromna wiedza z zakresu dendrologii, doskonały projekt aranżacji przestrzeni i wiele lat wysiłków podejmowanych wspólnie z nadleśnictwem sprawiły, że ten wyjątkowy zakątek Puszczy Bukowej jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Szczecina. Może również poszczycić się jednym z najcenniejszych w Polsce zbiorów egzotycznych gatunków drzew i krzewów, z których wiele było posadzonych po raz pierwszy na terenie naszego kraju – właśnie tu – w Glinnej.

Wyrażając wdzięczność Profesorowi Jerzemu Tumiłowiczowi, 8 listopada 2021 roku Ogród Dendrologiczny w Glinnej zyskał patrona w Jego osobie. Uroczystości nadania imienia towarzyszyło posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. Wzięli w niej udział udział członkowie Rady pod przewodnictwem prof. Ignacego Korczyńskiego,  leśnicy z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Andrzejem Szelążkiem, zastępcą dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Krzysztofem Sieleckim, przedstawiciele świata nauki, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego w osobach prezesa PTD dr. Marcina Kubusa oraz wiceprezesa dr. Grzegorza Nowaka.  Gość honorowy - Pan profesor Jerzy Tumiłowicz nie mógł niestety przybyć z uwagi na stan zdrowia. Jego sylwetkę i działalność naukową przybliżył prof. Władysław Danielewicz - sprawujący obecnie funkcję opiekuna naukowego kolekcji zgromadzonej w Glinnej.  Nie zabrakło również wspomnień i życzeń wyrażanych na kartach pamiątkowej księgi i w listach, które zostaną przekazane prof. Tumiłowiczowi.

Jak napisała Pani dr. Katarzyna Marciszewska - wiceprezes Polskiego Towarzystwa Botanicznego w liście adresowanym do uczestników uroczystości "Niezwykle skromny, jako osoba, należy Pan Profesor Jerzy Tumiłowicz do grona zasłużonych nestorów naszego Towarzystwa i najznamienitszych znawców roślin drzewiastych w Polsce. Posadzone i pielęgnowane Jego ręką drzewa, rosną nie tylko w Glinnej, lecz także w rozlicznych zakątkach Polski, ciesząc swoim pięknem, rozbudzając ciekawość i dając możliwość poznawania drzew i krzewów niemal całego świata szerokiemu gronu miłośników przyrody".

Dla upamiętnienia tego niezwykle ważnego dla nas święta w sercu ogrodu, przy jednym z najpiękniejszych drzew kolekcji (metasekwoi chińskiej) odsłonięta została pamiątkowa tablica.

Z największą przyjemnością, wsłuchując się w głos wszystkich miłośników tego niezwykłego zakątka Polski ziściliśmy zamysł, który narodził się wiele lat temu i który potwierdzili jednogłośnie członkowie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie”. Podczas posiedzenia Rady, które miało miejsce w 2018 roku inicjatywę nadania Ogrodowi Dendrologicznemu w Glinnej imienia prof. Jerzego Tumiłowicza przedłożyła długoletnia jej przewodnicząca – prof. Aleksandra Stachak. W liście skierowanym do członków Rady i przedstawicieli szczecińskich leśników podkreśliła ogromne zasługi J. Tumiłowicza dla polskiej nauki  i Arboretum w Glinnej.

Praca J. Tumiłowicza nad tworzeniem kolekcji trwała nieprzerwanie od 1971 do 2011 roku (gdy z przyczyn zdrowotnych zmuszony był zrezygnować ze stałej opieki nad Glinną). Dziś mija zatem 50 lat naszej wspólnej, dendrologicznej przygody. W  trakcie jej trwania Arboretum w Glinnej wzbogaciło się o ponad 800 gatunków i odmian egzotycznych drzew i krzewów. Często uzyskanych z nasion własnoręcznie zebranych przez prof. Tumiłowicza w trakcie dendrologicznych wypraw do odległych zakątków świata.  Każdy z okazów, które tu trafiły był pieczołowicie doglądany przez swojego opiekuna. Każdy posiada swoje miejsce w ogrodzie ale także w niezwykle starannie prowadzonej dokumentacji dendrologicznej, która jest dziś wzorem dla pracowników nadleśnictwa odpowiedzialnych za nadzór nad kolekcją. Obecnie z uwagi na stan zdrowia, prof. Jerzy Tumiłowicz, rzadko może odwiedzać „swój” ogród. Jest jednak z nami w stałym kontakcie i istotne wieści o swoich podopiecznych otrzymuje na bieżąco.

Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi Jerzemu Tumiłowiczowi za niezwykły, pełen dendrologicznych cudów zakątek Puszczy Bukowej. Życzymy wielu długich lat życia w dobrym zdrowiu i jak najliczniejszych wizyt w Glinnej. W ogrodzie, który zawdzięcza Mu swój obecny, powojenny kształt i którego kolekcji jest Twórcą.

Zdjęcie przedstawia prof. Jerzego Tumiłowicza w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej (ze zbiorów dr. M. Kubusa)

Zdjęcie przedstawia prof. Jerzego Tumiłowicza przy pracy związanej z nasadzeniami nowych okazów drzew w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej (ze zbiorów dr. M. Kubusa)

Zdjęcie przedstawia prof. Jerzego Tumiłowicza przy niezwykłym pniu metasekwoi chińskiej, rosnącej na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej (ze zbiorów prof. W. Danielewicza)

Zdjęcie przedstawia uczestników uroczystości nadania imienia prof. Jerzego Tumiłowicza Ogrodowi Dendrologicznemu w Glinnej w dniu 8 listopada 2021 r. (fot. Zbyszek Pajewski)

Niezwykle interesujący życiorys Profesora Jerzego Tumiłowicza - dostępny TUTAJ

 

Przy wspólnej robocie (nasze wspomnienie z Glinnej)...

[...] Obserwowanie prof. Tumiłowicza przy pracy było ogromną przyjemnością. Od wielu lat osobiście i dwukrotnie w ciągu roku przywoził wyselekcjonowany i unikatowy materiał szkółkarski, który trafiał następnie do ogrodu w Glinnej. Większość roślin pochodziła ze szkółek Arboretum SGGW w Rogowie, którego  był długoletnim kierownikiem i który to ogród jest dziś uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Od rana sadziliśmy. Dołek po dołku, roślina po roślinie – w odpowiednio wybranym i najlepszym dla rośliny miejscu. O każdej z nich profesor opowiadał długo i niezwykle ciekawie. Skąd pochodzi, kiedy i jak kwitnie, czy można skubnąć jej owoce? Słuchaliśmy pełni podziwu dla Jego ogromnej wiedzy. Po całym dniu pracy następował kolejny. W tym dniu wiedzieliśmy, że Pan profesor będzie chciał sam na sam spotkać się z każdym ze swoich podopiecznych. Przyglądaliśmy się tylko z oddali, jak przystaje przy każdym drzewie i krzewie – obserwując, zapisując i prowadząc pomiary. Mieliśmy wrażenie, że choć przez chwilę, ale z każdym musi zamienić słowo. Tak jest do dziś. Choć zwykle na odległość, z uwagi na stan zdrowia profesora Tumiłowicza, uniemożliwiający regularne wizyty w Glinnej. Często rozmawiając przez telefon śmiejemy się że musimy kończyć pogaduchy i iść  pogadać z krzakami, którym trzeba przekazać polecenia od profesora :-) [...]

Sadzimy bambusy - rok 2007 (ze zbiorów Zbyszka Pajewskiego)

Dumni ze wspólnie posadzonej sośnicy japońskiej (dziś około 3 metrowej wysokości) - jednego z najpiękniejszych okazów kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej (ze zbiorów Zbyszka Pajewskiego)