Aktualności Aktualności

Odnowione miejsce postoju

Na przełomie 2020 i 2021 r. Nadleśnictwo Smolarz oddało do użytku wyremontowane miejsce postoju przy rezerwacie przyrody Jezioro Łubówko. Malowniczo położone jezioro jest chętnie odwiedzane w celach rekreacyjnych o każdej porze roku, a odnowiona infrastruktura turystyczna będzie służyć odpoczynkowi podczas leśnych spacerów.

Na turystów czekają dwa zadaszone stoły z ławkami. Wiaty pozwolą się schronić w razie deszczu. Obok zamontowany został stojak na rowery. Nie zabrakło również tablic z mapą i opisem walorów przyrodniczych i krajobrazowych rezerwatu przyrody Jezioro Łubówko. Dzięki zastosowaniu drewna, wyposażenie miejsca postoju doskonale wpisuje się w leśny krajobraz.

Miejsce postoju znajduje się w węźle szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i nordic walking, które pozwalają zwiedzić ciekawe miejsca w bliższej i dalszej okolicy.

Krzyżują się tutaj dwa szlaki piesze. Zielony łączy Drezdenko i Dobiegniew. Czerwony, wiodący z Kostrzyna do Stargardu, przeznaczony jest dla „długodystansowców”, ale można odbyć wycieczkę jego fragmentem i poznać całą różnorodność lasów Nadleśnictwa Smolarz od żyznych lasów liściastych po ubogie bory sosnowe.

Amatorzy dwóch kółek mogą skorzystać z wycieczki odcinkiem czarnego szlaku biegnącego ze Skwierzyny przez dolinę Warty, Puszczę Gorzowską, dolinę Noteci, Puszczę Drawską nad Jezioro Długie na Pojezierzu Dobiegniewskim.

Miłośnicy nie za długich spacerów z kijkami mają tutaj do wyboru trzy trasy:

- 3-kilometrową pętlę wokół Jeziora Łubówko, pozwalającą zwiedzić rezerwat (znaki czerwone),

- 7-kilometrową trasę wiodącą przez las do Klesna do arboretum przy siedzibie Nadleśnictwa Smolarz (znaki czerwone),

- 9-kilometrową pętlę do osady leśnej Czarny Las z malowniczo położoną na leśnej polanie dawną leśniczówką, obok której rośnie okazały żywotnik zachodni – pomnik przyrody (znaki zielone).

Mapa szlaków i obiektów turystycznych na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe dostępna jest w Banku Danych o Lasach pod adresem https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy#.

Zapraszamy do odwiedzania lasu o każdej porze roku.