Aktualności Aktualności

Nasza planeta - Dzień Ziemi w Nadleśnictwie Nowogard

„SOS to ziemia woła ludzi”, takie słowa piosenki wybrzmiały w obiekcie edukacyjnym Zielona Kuźnia w Płotkowie z okazji Dnia Ziemi. W całym tygodniu dla Ziemi chcieliśmy zwrócić uwagę na problemy naszej bezcennej planety przy pomocy wielu różnych działań.

21.04.2022 oraz 28.04.2022 roku dzieci z Przedszkola nr 3 w Nowogardzie spotkały się z edukatorem leśnym w Zielonej Kuźni. Na początku wycieczki posłuchaliśmy śpiewu ptaków, poszukaliśmy wiosennych kwiatów: zawilców, złoci, fiołków i niestety kilka śmieci „kwitnących” wśród traw. Zakończyliśmy nasz spacer grą edukacyjną, która miała za zadanie podsumować informacje o lesie i wzbudzić dalszą ciekawość i chęć poznawania lasu.

22.04.2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej  w Dębicy wyruszyli w teren, by posprzątać choć mały fragment naszej planety (wskazany przez Leśniczego Leśnictwa Ostrzyca) i swoim działaniem oraz ilością worków zobrazować szkodliwą, śmieciową działalność człowieka.

22.04.2022 roku przy siedzibie Miasta i Gminy Dobra mieszkańcy gminy mogli dokonać cudownej wymiany. Za złożone w wyznaczonym miejscu zużyte baterie, zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego itd. itp. otrzymywali drzewko. Akcja „odpad zdasz, drzewko masz” jest już tradycją we współpracy Nadleśnictwa Nowogard i Gminy Dobra.

22.04.2022 roku Leśniczy Leśnictwa Olchowo spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej w Osinie przed budynkiem szkoły, by posadzić lipy. Przy okazji poznawania tego gatunku drzewa, pojawiły się też informacje o bukach, dębach, sosnach i wieli innych gatunkach drzew występujących na terenie naszego kraju.

Podsumowując te pracowite dni: sprzątaliśmy, sadziliśmy, obserwowaliśmy, uczyliśmy się, wymienialiśmy bezużyteczne, szkodliwe przedmioty na drzewa dające tlen a tlen to życie. W jakim celu ? Po co to wszystko?  Gdyż nawiązując jeszcze raz do piosenki śpiewanej przez Majkę Jeżowską „… moja planeta nie ma ceny…” dla niej warto dać coś z siebie, od siebie, dla siebie.