Aktualności Aktualności

Mikołaj zachęca do odkrywania lasów z NIEMAPĄ. Premiera wyjątkowego przewodnika dla rodzin. Premiera wyjątkowego przewodnika dla rodzin.

W minioną sobotę (10.12.22 r.) św. Mikołaj przybył ze swoim zaprzęgiem do Punktu Informacji Przyrodniczo-Leśnej w Glinnej! Było wspólne kolędowanie, kreatywne warsztaty i prezenty dla najmłodszych. Wśród nich znalazła się nowa NIEMAPA Lasów Północno-Zachodniej Polski. To przewodnik dla rodzin, który zachęca do odkrywania leśnych ostępów zarówno latem jak i zimą.

- "Na NIEMAPIĘ pokazujemy, że rodzinne spacery po Lasach Północno-Zachodniej Polski mogą być świetną przygodą. To właśnie tu możemy wypatrywać pięknych i rzadkich paproci, podglądać życie rysi, żubrów czy bielików oraz szukać tańczących sosen. NIEMAPA to czternaście gotowych propozycji na spędzenie czasu na terenie nadleśnictw RDLP w Szczecinie - od Morza Bałtyckiego aż po Słubice i Nowy Tomyśl." - mówi Małgosia Żmijska, twórczyni NIEMAPY z kolektywu Mamy Projekt.

Las warto odwiedzać o każdej porze roku, choćby po to by doświadczyć jak bardzo zmienia się jego krajobraz. Dlatego polecamy by na swoją ulubioną leśną trasę wybrać się kilka razy w różnych sezonach i porach dnia. Postarajmy się zaobserwować jak odmienne wrażenie może na nas zrobić jedno miejsce.

Jeśli dopisze nam szczęście i zima zaoferuje kilka śnieżnych i mroźnych dni – w lesie można poczuć się naprawdę bajkowo. Tylko nie zapomnijcie aparatu! W okolicach Szczecina nie brakuje pagórkowatych leśnych terenów idealnych na sanki, jak np. Puszcza Bukowa, czy Las Arkoński.

- "Jeśli jednak śniegu zabranie – to nic" - zapewnia Joanna Guszta, twórczyni NIEMAPY: Warto wykorzystać to, że zimą więcej terenów staje się dostępnych do eksploracji. Tajemnicze zakątki latem gęsto porośnięte podszyciem lasu, teraz można dokładniej zbadać. Brak liści ułatwia też wypatrywanie leśnych zwierząt, które zimą intensywnie szukają pożywienia. Łatwiej też dostrzec barwne ptaki, które zostają w kraju lub przylatują do nas na zimę z mroźniejszej północy. W NIEMAPIE polecamy między innymi okolice do obserwacji ptaków takie jak Kopice nad Odrą gdzie zimują łabędzie krzykliwe."

Ślady zwierząt łatwo dostrzec w śniegu, ale tropienie ich można też praktykować w bezśnieżne dni – bywają odbite w błocie, które na przykład zdążyło zamarznąć, co utrwala pozostawiony trop na dłużej. Leśna wyprawa może więc być pełna niespodzianek. Na spacer weźcie ze sobą termos z gorącym kakao lub rozgrzewającą herbatą z miodem, cytryną i imbirem. Możecie nawet spakować domowe ciasto, które doda Wam siły w drodze powrotnej. 

- "Tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie to olbrzymie bogactwo przyrodnicze. To piękne lasy, krajobrazy polno-leśne, zwierzęta i rośliny. To pachnące żywicą bory sosnowe oraz pełne listowia buczyny i dąbrowy. To przepiękne jeziora i rzeki, to doskonałe tereny do odbywania rodzinnych wycieczek i poznawania przepięknej polskiej przyrody, o każdej porze roku. Publikacja – NIEMAPA - którą otrzymują Państwo do rąk, pokazuje tylko wybrane miejsca, które warto odwiedzić. Jest ich o wiele więcej. Serdecznie zapraszam wszystkich do poznawania tego niezwykłego terenu – pieszo, rowerem, kajakiem, z plecakiem, wędką…" - mówi Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. 

NIIEMAPA Lasy Północno-Zachodniej Polski jest dostępna do darmowego pobrania na www.niemapa.pl. Papierową wersję NIEMAPY można bezpłatnie odebrać w każdym z nadleśnictw RDLP w Szczecinie.