Aktualności Aktualności

Kto nam podkłada w lesie „świnie”?

To pytanie zadajemy dosłownie i w przenośni. Problem śmieci w lesie ciągle trwa …. Co stało się tym razem?

Kiedy myślimy, że nic już nas nie zaskoczy pojawiają się meldunki o coraz to ciekawszych znaleziskach… Śmieci pochodzące z gospodarstw domowych przestały dziwić. Ze smutkiem przyznajemy, że są prawie codziennością. Jednak w ostatnim tygodniu w lasach RDLP
w Szczecinie odkryliśmy kilka szokujących rzeczy.

Na terenie Nadleśnictwa Rzepin wyrzucone zostały odpady, które pochodzą z nawierzchni obiektów sportowych budowanych w ostatnich latach na terenie gmin
i powiatów. Jest to sztuczna nawierzchnia jaką możemy spotkać na obiektach sportowych typu orlik - zwłaszcza na bieżniach,  kortach tenisowych czy boiskach do piłki koszykowej. Poszukiwanie sprawcy trwa.

Po raz kolejny w tym roku lasy Nadleśnictwa Bolewice stały się miejscem podrzucenia niebezpiecznego odpadu. Po niebezpiecznych odpadach chemicznych (wiosna br.), tym razem wyrzucona została świnia. Jak mówi Grzegorz Gaczyński – nadleśniczy Nadleśnictwa Bolewice – czyn ten zasługuje na podwójne potępienie, z uwagi na nielegalne pozbycie się odpadu oraz z uwagi na zagrożenie rozprzestrzenienia groźnej choroby wirusowej i zakaźnej ASF, występującej u świń i dzików. Na szczęście truchło zostało wcześnie zauważone przez jednego z myśliwych, który poinformował nadleśnictwo i weterynarię. Z padłej świni zostały pobrane próbki do badań, a tusza została już zutylizowana przez specjalistyczną firmę. Straż Leśna wspólnie z policją prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

W lasach Puszczy Noteckiej, na terenie Nadleśnictwa Karwin pojawiają się coraz częściej nielegalne wysypiska części samochodowych, które stanowią wielkie kłopoty dla środowiska przyrodniczego. Właśnie wyrzucone części samochodowe, pomimo niemal zimowej aury za oknami, stały się przyczyną rozprzestrzeniania się ognia i powstania pożaru – mówi Dominiki Wieczorkiewicz, rzecznik Nadleśnictwa Karwin.  

Mimo prowadzonej przez leśników edukacji, m.in. dotyczącej zakazu zaśmiecania terenów leśnych oraz obowiązywania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – koszty utrzymania czystości w lasach stale rosną.

Pisząc o „śmieciowym” wątku chcemy jednocześnie i gorąco podziękować wszystkim osobom, które wspierają nas w pracach porządkowych. Osobom, instytucjom, stowarzyszeniom, które idąc na spacer zabierają ze sobą worek na śmieci wypełniając go odpadami znajdowanymi
w lesie. Wszystkim osobom, które przekazują nam informacje o nielegalnych wysypiskach, porzuconych workach, foliach, oponach, zderzakach, szafach i tym podobnych „kwiatkach”. Dzięki Państwa wsparciu łatwiej walczyć z problemem.

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

 

Opr. Jolanta Sojka, RDLP w Szczecinie
Zdjęcia: arch. nadleśnictw