Aktualności Aktualności

Dzięcioły wspierają leśników

Niestety nadal widoczne jest osłabienie zdrowotne lasów. Obecnie, to dzięcioły skutecznie wskazują chore drzewa, odrywając kawałki kory w poszukiwaniu zimujących tam larw owadów.

Wszystkim nam zależy, by las rósł zdrowo i długo. Dlatego, wszelkie niebezpieczeństwa
i zagrożenia winny być na bieżąco wykrywane i lokalizowane, czyli monitoring występowania uszkodzeń powodowanych przez owady musi cały czas trwać.

W Polsce możemy spotkać ok. 10 gatunków dzięciołów i wszystkie związane są z lasem
i drzewami. Te owadożerne ptaki są sanitariuszami drzew i pomocnikami leśników. Latając pomiędzy koronami drzew wyszukują miejsc zasiedlonych przez owady, a gdy dokładnie zlokalizują miejsce przebywania larw, kawałek po kawałku odłupują korę i długim (nawet 18 cm!), lepkim językiem wybierają owadzie larwy.

Niestety, nawet najbardziej pracowity dzięcioł nie jest w stanie wydłubać wszystkich larw z zaatakowanego drzewa, dlatego w lasach gospodarczych, by nie dopuścić do nadmiernego rozwoju szkodników, takie chore drzewa zostają usunięte z lasu. I właśnie w wyszukiwaniu i takim specyficznym oznaczaniu chorych drzew, leśnikom pomagają dzięcioły. Dzięcioły odbijają korę przez cały rok, ale teraz, w tym okresie zimowym, gdy nie można spotkać owadów w innych miejscach, jest to bardzo, bardzo widoczne.

D.W-W.
Oprac. grafiki CILP
Fot. arch Nctwa / pixabay.com