Aktualności Aktualności

Dęby Pamięci dla ofiar zbrodni katyńskiej

W ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” 29 kwietnia 2021 roku na terenie Szczecina odbyło się uroczyste sadzenie trzech Dębów Pamięci dla uhonorowania ofiar mordu katyńskiego.

Wśród upamiętnionych ofiar znaleźli się:

  • funkcjonariusz Policji Państwowej Bronisław Zołotar,
  • aspirant Policji Państwowej Ludwik Jan Berski,
  • przodownik Policji Państwowej Walerian Wawrzkiewicz.

Po raz kolejny leśnicy szczecińskiej dyrekcji, w ramach współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Stowarzyszeniem „Katyń”, przekazali sadzonki dębów wraz
z certyfikatem. Drzewka zostały posadzone na terenie: Posterunku Policji w Dąbiu, przy
ul. Pomorskiej 15, KWP przy ul. Małopolskiej 47 i ul. Wernyhory 5.

W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele rodzin upamiętnionych policjantów, Zbigniew Bogucki wojewoda zachodniopomorski, dr Paweł Skubisz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, nadinsp. Tomasz Trawiński Komendant Wojewódzki Policji
w Szczecinie, delegacja Stowarzyszenia „Katyń” z prezes panią Jolantą Turlińską-Kępys na czele, Andrzej Szelążek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

"Kultywowanie pamięci o polskich oficerach, policjantach, leśnikach – ofiarach totalitaryzmu sowieckiego to nasz obowiązek. Jestem zaszczycony, że my leśnicy możemy brać udział w akcji „Katyń – ocalić od zapomnienia” – powiedział Andrzej Szelążek dyrektor RDLP w Szczecinie.


 

Tekst i fot. Jolanta Sojka