Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zwalczanie niebezpiecznej rośliny na terenie RDLP w Szczecinie

Zwalczanie niebezpiecznej rośliny na terenie RDLP w Szczecinie

W minionym tygodniu w Nadleśnictwie Resko przeprowadzono zabieg zwalczania barszczu Sosnowskiego na powierzchni 25 arów.

Ten niepozornie wyglądający chwast jest niezwykle niebezpieczną rośliną inwazyjną. Barszcz Sosnowskiego, a także bardzo podobny do niego barszcz Mantegazziego, często bywają mylone z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem. Najczęściej występują na obszarach mało użytkowanych przez ludzi tj. łąki, drogi, pastwiska, pola oraz brzegi jezior lub rzek. Ich dotknięcie powoduje oparzenia, a przypadkowe spożycie może powodować zapalenie przewodu pokarmowego oraz krwawienia.

Podjęcie działań przez Nadleśnictwo Resko było reakcją na sygnał ze strony osób odwiedzajacych lasy, które zgłosiły jego obecność. Nadleśnictwo zleciło prace specjalistycznej firmie zewnętrznej, która zlikwidowała roślinę w dwóch lokalizacjach na powierzchni 0,15 ha
i 0,10 ha. Wycięto zdrewniałe części rośliny, spryzmowano i zniszczono. Były to pierwsze czynności w tych miejscach, które miały na celu przygotowanie powierzchni do kolejnych zabiegów wiosną następnego roku. W przyszłości planuje się zastosowanie herbicydu oraz wykaszanie, aby nie dopuścić do zakwitnięcia, wytworzenia nasion i jej dalszego rozprzestrzeniania się.