Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

ZNACZEK TURYSTYCZNY DLA OGRODU DENDROLOGICZNEGO W GLINNEJ

ZNACZEK TURYSTYCZNY DLA OGRODU DENDROLOGICZNEGO W GLINNEJ

Kolejne miejsce na terenie szczecińskiej dyrekcji wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

Tym razem doceniony został Ogród Dendrologiczny w Glinnej położony na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Motywem graficznym znaczka jest kwiat kielichowca chińskiego.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej leży na południowo-wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. To niezwykłe miejsce jest specjalistycznym ogrodem botanicznym, w którym uprawia się głównie tzw. taksony botaniczne (gatunki, podgatunki i odmiany geograficzne). W znaczniej mniejszości są tutaj powszechne odmiany uprawne spotykane w parkach czy ogródkach. Aktualnie kolekcja liczy sobie ponad 850 gatunków i odmian, a łączna powierzchnia Ogrodu wynosi 5,57 ha. Wspomniany wcześniej kielichowiec chiński, którego kwiat zamieszczony został na znaczku turystycznym, symbolizuje unikatowy charakter kolekcji Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej, w której przeważają rarytasy z Azji (w tym przede wszystkim z Chin). To także przykład udanej introdukcji gatunku (pierwsza introdukcja w Europie i w Polsce). Dzięki łagodnemu klimatowi Pomorza Zachodniego możliwe jest w ogrodzie prowadzenie prób upraw drzew i krzewów wrażliwych na niskie temperatury, przemarzających w innych częściach kraju, a także gatunków nowych o nie ustalonej jeszcze mrozoodporności. Co ciekawe, rośnie tutaj 25 gatunków po raz pierwszy wprowadzonych w ogóle do uprawy w Polsce!

Znaczek turystyczny Ogród Dendrologiczny w Glinnej,  o numerze 921 dostępny będzie
w sprzedaży w Punkcie Informacji Przyrodniczo-Turystycznej w Glinnej (przy wejściu do ogrodu) od 1 kwietnia do 30 października każdego roku, w weekendy od godziny 10.00-19.00.

 

Informacje na temat pierwszego Znaczka z terenów naszej Dyrekcji znajdują się pod linkiem (tutaj).

Więcej o historii i idei Znaczka Turystycznego znajdziecie Państwo na stronie (tutaj).