Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

ZATRZYMANO KŁUSOWNIKA

ZATRZYMANO KŁUSOWNIKA

Dzięki działaniom Straży Leśnej Nadleśnictwa Skwierzyna (RDLP w Szczecinie) 59-latek został zatrzymany przez skwierzyńską policję i niebawem stanie przed sądem.

Na początku marca pracownicy Straży Leśnej i Służby Leśnej Nadleśnictwa Skwierzyna, podczas patrolowania terenów leśnych wykryli zastawione liczne wnyki. W jednym z nich natrafiono na żywą sarnę. Leśnicy niezwłocznie uwolnili ją ze śmiertelnej pułapki. Strażnicy podjęli działania, zmierzające do ujęcia kłusownika. Polegały one między innymi na objęciu terenu całodobowym monitoringiem. Kilka dni później Strażnicy Leśni przeglądając zgromadzony materiał, znaleźli zarejestrowany moment zabierania przez podejrzanego złapanej we wnyki kolejnej sarny. Leśnicy rozpoznali sprawcę czynu i niezwłocznie poinformowali Komisariat Policji w Skwierzynie o zdarzeniu, celem skoordynowania działań. Podczas wspólnego przeszukania domu podejrzanego, znaleziono nielegalnie pozyskaną sarnę oraz pięć innych skór zwierzęcych, również pochodzących z kłusowniczego procederu. Sprawca został zatrzymany, a podczas przesłuchania przyznał się do popełnienia postawionych zarzutów i zgodził się na dokonania wizji lokalnej, podczas której wskazał miejsca założenia przez siebie wnyków. W sumie zabezpieczono 26 urządzeń.

Po wykryciu i zatrzymaniu kłusownika, Straż Leśna wraz z myśliwymi zrzeszonymi w Kole Łowieckim „Celuloza” Kostrzyn, gdzie na gospodarowanym przez nich obwodzie doszło
do naruszenia prawa, wspólnie przeszukali dodatkowo teren leśnictwa Murzynowo, w wyniku czego zdemontowano kolejnych 6 wnyków, a na jednym z nich znaleziono martwą sarnę.

Działania odbywały się w ramach ogólnopolskiej akcji „Wieniec”.

 

Tekst: M. Hałuszczak, K. Sławiński Nadleśnictwo Skwierzyna
Fot.: K. Sławiński, W. Kowalewski