Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Upamiętnienie Majora „Hubala”

Upamiętnienie Majora „Hubala”

W minioną sobotę w pałacu w Rybokartach, na terenie Nadleśnictwa Gryfice (RDLP w Szczecinie), odbyło się widowisko historyczne upamiętniające 80. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal", Jego żołnierzy oraz leśników wspierających oddział.

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej parady oraz Mszy Świętej sprawowanej w intencji majora H. Dobrzańskiego, jego żołnierzy i leśników wspierających oddział. Po jej zakończeniu został posadzony pamiątkowy dąb, któremu nadano imię „Hubal”. Następnie odbyła się widowiskowa rekonstrukcja wydarzeń historycznych, m.in: wjazd ułanów, atak na kolumnę samochodową, inscenizacja zasadzki i śmierci Majora „Hubala”. W budynku pałacu można było obejrzeć wystawę poświęconą majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu oraz leśnikom, którzy aktywnie wspierali Jego oddział. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się również wystawa umundurowania leśników, dokumentów, dystynkcji służbowych sprzed I i II wojny światowej.

Jako leśnicy jesteśmy strażnikami pamięci, wydarzeń oraz ludzi, którzy służyli wiernie Ojczyźnie. Jesteśmy bardzo przywiązani do wzorców patriotycznych i do postaci, które takimi wzorcami są dla nas – powiedział Wojciech Pietrzak nadleśniczy Nadleśnictwa Gryfice.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Nowa Kultura i Nadleśnictwo Gryfice. Patronat Honorowy nad uroczystością objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

 

Źródło zdjęć: fot.arch.Stowarzyszenie Nowa Kultura, Superportal24,arch.N-ctwa Gryfice.
Tekst: Renata Szymczak-Pietrzak, z Nadleśnictwa Gryfice