Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Rysie w zachodniopomorskich lasach

Rysie w zachodniopomorskich lasach

W lasach Nadleśnictwa Dobrzany (RDLP w Szczecinie) żyją, m.in. wilki, łosie, żubry i rysie.

Te ostatnie zostały wypuszczone na wolność do lasów Nadleśnictwa Dobrzany w 2019 roku
w ramach projektu pn. "Powrót rysia w północno-zachodniej Polsce".  Projekt jest prowadzony przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z partnerami od 2016 i współfinansowany ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Celem tych działań jest odtworzenie licznej i samodzielnej populacji rysi na Pomorzu Zachodnim. Zwierzęta są sukcesywnie wypuszczane od 2019 r., z dziewięciu rysi wypuszczonych na wolność – część znalazła dobre warunki na terenie Nadleśnictwa Dobrzany. Tak dobre, że pojawiły się w bieżącym roku młode osobniki. Prezentowane zdjęcia zostały zrobione przez leśników na terenie leśnictw: Kozia Góra i Lubino. Lasy Nadleśnictwa Dobrzany polubiły również, m.in. żubry, łosie, wilki. 

Ryś to największy kot europejski, w Polsce jest pod ochroną. Do bytowania potrzebuje rozległych obszarów leśnych, na mokradłach, bagnach i obszarach poprzecinanych rzekami
i jeziorami, gdzie może odpocząć (jeden osobnik wymaga około 250 km2). Dorosłe rysie to samotniki. Młode rodzą się w maju/czerwcu i pozostają z matką aż do pełnej samodzielności. Pokarm rysia stanowią głównie sarny, jelenie, młodociane łosie, dziki ale także mniejsze ssaki:  zające, bobry, myszy oraz ptaki.

 

Opr. J. Sojka