Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Restytucja jarzęba brekinii

Restytucja jarzęba brekinii

Brekinia (inaczej brzęk, lub bereka) to jedno z bardziej zagrożonych drzew leśnych.

Nadleśnictwo Resko (RDLP w Szczecinie) jest jednym z wielu w Polsce prowadzących długofalowy program restytucji brekinii w ramach „Regionalnego programu ochrony i restytucji jarzębu brekinii – Sorbus torminalis na obszarze działania RDLP w Szczecinie na lata 2016-2030”. W bieżącym roku nadleśnictwo wysadziło 500 sztuk brzęka, wyhodowanego w Nadleśnictwie Rokita. Poprzednio, tak samo liczną partię (500 sztuk) wysadzono w 2018 roku (pochodziła z Nadleśnictwa Syców). Docelowo na terenie Nadleśnictwa Resko ma zostać wysadzonych 2500 sztuk tego gatunku.

Rozmiar prac przewidzianych „Regionalnym programem…” przewiduje posadzenie 42,4 tys. sztuk sadzonek jarzęba brekinii, w 19  nadleśnictwach RDLP w Szczecinie.

Dotychczas posadzonych zostało 12,11 tys. szt. brekinii.

Brekinia znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. Najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych, na żyznych siedliskach w towarzystwie dębów, lip i grabów. Jako jedyny rodzimy jarząb osiąga wysokość dwudziestu (a rekordziści ponad trzydziestu) metrów, dorastając do górnego piętra. Kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca, a z owoców dojrzewających we wrześniu niegdyś wytwarzano konfitury i nalewki (stosowane w szczególności na uciążliwe biegunki). Owoce chętnie spożywane są przez ptaki, w czasach głodu były wykorzystywane jako substytut mąki. Nasiona przelegują w glebie ponad rok – to jeden z powodów dla których drzewo to niemal wyginęło. Nie sprzyjało mu również użytkowanie lasów na dużych zrębach zupełnych, na których zwarte młodniki sosnowe
i świerkowe tłumiły spontanicznie pojawiające się siewki wymagające dużej ilości światła.

Wprowadzone kępy tego gatunku mają umożliwiać wzajemne zapylanie się i naturalne rozprzestrzenianie w środowisku.

 

Tekst: Ewa Simonowicz-Woźniewicz, rzecznik w Nadleśnictwie Resko