Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Regeneracja dębowej młodzieży

Regeneracja dębowej młodzieży

Blisko 700 ha lasów Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie (RDLP w Szczecinie) – od upraw po starsze młodniki, ucierpiało w maju od niskich temperatur, tzw. przymrozków późnych.

Jak dziś wyglądają dęby i buki, które miesiąc temu „przytuliła zimna Zośka”? Pytanie nader ważne, zwłaszcza w trakcie Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin.

Tuż po przymrozku, bardzo źle wyglądały młode dęby, zwłaszcza te w wieku 7 – 15 lat. Ich delikatne listki sczerniały, pozwijały się i uschły. Dzisiaj po uszkodzeniach prawie nie ma śladu. Można jeszcze spotkać zwisające ciemnobrązowe resztki. Młode dęby bardzo ładnie zregenerowały. Niewątpliwie jest to zasługa panującej aury. Opady deszczu pod koniec maja
i na początku czerwca były dla młodych drzewek życiodajnym nektarem.

Gorzej wygląda to w przypadku młodych buków, które niestety tak dobrze nie rokują. Jak mówi inżynier nadzoru Daniel Rogowski – na bukach cały czas jeszcze widać skutki tamtego poranka. Sadzonki cały czas „odchorowują” to zmrożenie i proces regeneracji zachodzi, ale dużo wolniej niż w przypadku dębów. Cały czas monitorujemy te uprawy i młodniki. Wierzymy, że jednak będą mieć siły by wypuścić nowy aparat asymilacyjny, tak niezbędny im do życia.

Na terenie RDLP w Szczecinie odnotowano szkody od przymrozków na powierzchni około
2,5 tys. ha (Nadleśnictwo Strzelce Kraj. znalazło się w grupie liderów).

 

Tekst: D. Wyrembelska-Wacławska, Nadleśnictwo Strzelce Kraj.